2009. október. 21. 09:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 21. 09:04 Kult

Megtalálták az első, órát ábrázoló festményt

Művészettörténészek szerint megtalálták a legrégebbi, órát ábrázoló festményt: a 450 éves képet a londoni Science Museum kurátorai a firenzei Uffizi Galériába küldték további vizsgálatokra.

A valószínűleg Németország déli részéből származó festmény I. Cosimo de' Medici firenzei herceget ábrázolja, aki jobb kezében büszkén tart egy arany időmérő szerkezetet. Cosimo a képen megközelítőleg 41 éves, külseje teljesen összeegyeztethető egy 1574-es róla készült festménnyel.

Rob Skitmore, a londoni múzeum kurátora elmondta, Cosimo a tudomány és a technológia nagy támogatója volt, így elképzelhető, hogy birtokában volt egy olyan órának, mint amilyen a képen is látható. Hozzátette: a festmény rávilágít a művészet és a tudomány szoros kapcsolatára, amely különösen azokban az időkben volt jellemző.

Az első órák nem sokkal 1500 után jelentek meg Németországban. Órásmesterek szerint az 1560 körül Maso da San Friano reneszánsz mester által festett kép a legrégebbi, amelyen igazi óra látható.

A festményt 33 éve szerezte meg az intézmény egy magángyűjtőtől. Most a Measuring Time (Az idő mérése) című kiállítás apropóján került elő a festmény a múzeum raktárából, amikor a kurátorok vizsgálatoknak vetették alá. Ekkor vette észre Skitmore a vászon hátoldalán a Mediciek címerét tartalmazó pecsétet.

A Measuring Time című kiállítás az időmérés történelmén vezeti végig a látogatókat, akik megtekinthetik Nagy-Britannia legnagyobb óragyűjteményét is.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.