Szlovákiai magyar regény nyerte a Bródy-díjat
Hunčík Péter Határeset című regénye nyerte az idei Bródy Sándor-díjat - adta hírül a Litera. A szlovákiai magyar pszichiáter, író, publicista novemberben veheti át az elsőkötetes prózaírók között évről évre kiosztott díjat.
Az Alexander Brody által, 1994-ben létrehozott alapítvány által kiadott díj 350 000 Ft pénzjutalommal jár, s mindig az előző évben kiadott, legjobbnak talált, első kötetes prózaírónak ítélik oda.
Hunčík Péter Ipolyságon született, 1951-ben. Pszichiáter, etnopszichológus. Az olvasóközönség és a szlovákiai közélet publicisztikájáról és irodalmi szövegeiről ismerheti, ezen kívül tévéműsorok gyakori vendége is.
1976-ban a pozsonyi Comenius Egyetemen szerzett orvosi diplomát; orvosi tevékenységet folytat, 1988-tól pszichiáterként dolgozik. 1989-ben a Nap című lap alapító főszerkesztője. 1990 és 1992 között Václav Havel csehszlovák köztársasági elnök egyik tanácsadója. 1993-tól megszűnéséig a Márai Sándor Alapítvány igazgatótanácsának elnöke, 1997-től az alapítvány égisze alatt működő Európai Kommunikációs Tréningközpont vezetője. A szlovákiai Dunaszerdahelyen él.
A Határeset című kötetet a pozsonyi Kalligram kiadó így jellemzi: a mikszáthi anekdotikus elbeszélőművészet hagyományait hasznosító mű a legjobb értelemben vett szórakoztató szépirodalom. Miközben amiről szól – egy határ menti felvidéki kisváros polgárainak háborútól, hadifogságtól, kitelepítéstől és a szocializmus építésétől terhes és zajos élete –, valójában egy szebb és jobb polgári (emberi) világ menthetetlen pusztulásának látlelete.
Ami mégis összetartja a városka jobb sorsra érdemes, különbözőségükben is szeretnivaló tagjait – és magát e szeretnivaló regényt –, az a köztük levő, személyes sorsuk alakította eleven viszonyrendszer.
Hunčík Péter írását a hvg.hu-n is olvashatja, itt!