2007. július. 30. 11:53 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 30. 15:34 Kult

Meghalt Ingmar Bergman

Meghalt Ingmar Bergman svéd filmrendező – jelentette hétfőn a svéd TT hírügynökség. A világhírű alkotót 89 éves korában, a svédországi, balti-tengeri Farö szigetén (ahol több nagy művét is forgatta) lévő otthonában érte a halál.


© AP
A művész, aki színházi és operarendezőként is letette névjegyét, már 1945-től készített filmeket, de csak 1956-ban, A hetedik pecsét című alkotásával vált világhírűvé. Olyan műveket hagyott maga után, mint A nap vége, a Tükör által homályosan, az Úrvacsora, A csend, a Farkasok órája, a Szégyen, vagy az eredetileg tv-sorozatnak készült Jelenetek egy házasságból. Képi világában iskolát teremtett az emberi arcoknak a végsőkig való feltárásában, és mindenkinél kendőzetlenebbül mutatta be a lélek rejtett titkait, frusztrációit. Számos nagy színész pályáját indította el, az ő filmjeiből ismerte meg a világ Max von Sydow-t, Gunnar Björnstrandot, Ingrid Thulint, Bibi Anderssont és Liv Ullmannt.

Élete utolsó két évtizedére Bergman visszavonult a filmezéstől, csak 2003-ban tért vissza egy tv-film erejéig a Sarabande-dal, amely a Jelenetek egy házasságból hőseit mutatta be 30 évvel később.

Bergmant a filmvilágban sokan a legnagyobb rendező egyéniségnek tartották. Szabó István filmrendező egy nyilatkozatában ezt azzal magyarázta, hogy a szakmában dolgozók legbelül tudják, hogy a svéd géniusz adta a legtöbbet a filmes szakmának.

Nagy filmek, nagy idők

Nálunk a Bergman-kultusz leginkább az ötvenes évek végétől a nyolcvanas évek elejéig készült filmjei nyomán indult el. A hatvanas évek elejének nagy korszaka, a Trilógia, majd a hetvenes években készült, a magánélet problémáit boncolgató filmjei végleg beégették a hazai filmes köztudatba is Ingmar Bergman nevét. A magyar közönség által legismertebb Bergman-filmek:

A hetedik pecsét (1956)
A nap vége (1957)
Arc (1958)
Tükör által homályosan (1960)
Úrvacsora (1961-62)
A csend (1962)
Persona (1965)
Szégyen (1967)
Rítus (1967)
Szenvedély (1968)
Érintés (1970)
Suttogások, sikolyok (1971)
Jelenetek egy házasságból (1972)
A varázsfuvola (1974)
Színről színre (1975)
Kígyótojás (1976)
Őszi szonáta (1977)
A bábok életéből (1979-80)
Fanny és Alexander (1980-82)



Az Oscar-díjas Szabó István az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a Bergman-filmek úgy számítanak a nézőnek, mint egy nagy regényíró regényei, egy nagy költő versei, vagy egy nagy drámaíró művei. Mint felidézte, Bergman leírta egyszer, hogy a filmrendező olyan foglalkozású ember, aki érdeklődést tud kelteni egy hős vagy egy történet iránt; ha nem tudja felkelteni ezt az érdeklődést, akkor nem filmrendező.

A filmrendező kitért arra, hogy személyes kapcsolatban is állt az Európai Filmakadémia alapító elnökével. A filmakadémia megalakulásakor Ingmar Bergman többek között a magyar alkotót választotta egyik munkatársának.

"Sokat voltam vele együtt, és az ő irányításai alapján dolgoztam az akadémián" - tette hozzá Szabó István.

Janisch Attila, Balázs Béla-díjas filmrendező is felidézte a Bergman-filmekkel kapcsolatos emlékeit: a gimnázium elvégzése után, amikor Kecskeméten a moziüzemi vállalatnál dolgozott, Ingmar Bergman rendkívül sok filmjét megnézte. Volt, amit akár húszszor is; például a Suttogások és sikolyok címűt, amely meghatározó volt számára.

"Nagyon fontos film volt minden szempontból a pályámon" - hangsúlyozta Janisch Attila, hozzáfűzve: Bergman volt a mestere a mozgásban lévő emberi arcnak, ami a filmnek a leginkább a sajátja, formanyelvének leginkább jellegzetessége, amit semmilyen más művészeti ág nem tud megjeleníteni. Közeli képeken el tudott mondani egy történetet, és az emberi arc minden rezdülését meg tudta mutatni.

hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.