2007. július. 19. 13:50 Utolsó frissítés: 2007. július. 23. 14:15 Kult

Online publikál a Nobel-díjas írónő

Elfriede Jelinek hatvanéves osztrák írónő legújabb, Neid (Irigység) című magánregényét (Privatroman) nem az írásainak kiadási jogaiért versengő könyvkiadók valamelyikénél, hanem a saját weboldalán teszi közzé, ingyenesen, bárki számára hozzáférhetően, fejezetenként, amint elkészülnek.. Nyomtatásban a könyvet nem is tervezi megjelentetni, bár, mint mondja, bárki kiprintelheti magának.

Elfriede Jelinek. Az Irigységet bárki letöltheti.
© AP
Jelinek eddig három fejezetet publikált a www.elfriedejelinek.com oldalon, az Aktuelles rovatban, - a Nobel-díjas írók közül elsőként ilyen módon. Az írónő már ismert és vitatott szerző volt Ausztriában, amikor 2004-ben a Nobel-díjat neki ítélték, sokaknak azért volt szálka a szemében, mert 1974-től 1991-ig tagja és támogatója volt az Osztrák Kommunista Pártnak, másoknak azért, mert obszcénnek tekintik a műveit. Az Vatikán szócsöve, az Osservatore Romano egyenesen azért feddte meg a Nobel-bizottságot, amiért személyében „ az abszolút nihilizmus zászlóhordozóját díjazta”. A zsidó származású írónőt odahaza sokan azzal vádolják, hogy a saját fészkébe piszkít, amikor notóriusan bírálja a náci múltjával való szembenézéssel még mindig adós hazáját; sokan azon is felháborodtak, amikor kijelentette: Nobel-díja „nem lesz zergetoll Ausztria kalapján” . A műveit és tevékenységét illető kritikákat egyébként tüntetőleg nem olvassa.

Jelinek nem csupán publikál az interneten, de szinte ott is él. Férjével évtizedek óta távházasságban ingázik Bécs és München között, a legszívesebben azonban sehova sem megy; fóbiái miatt a Nobel-díj átadásán sem vett részt, s előfordult, hogy egy teljes éven keresztül ki sem mozdult bécsi lakásából. Az első idegösszeroppanását 19 éves korában kapta, s azóta is súlyosan szorongó, agorafóbiás pánikbeteg; emberek közé nem jár – a világhálót azonban nemcsak érti,   de használja és élvezi is. „Az internet a létező legcsodálatosabb dolog a világon; gyönyörű, demokratikus módszer szövegek publikálására” – nyilatkozta erről az AP hírügynökségnek - emailben.

G. F. 

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.