2007. május. 23. 13:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. május. 23. 15:38 Kult

Forró napok, hűvös termek

Egy visszatérő francia vendég: Erik Truffaz megint Budapesten. Kenőpénzgyűjtés politikusoknak. Az évad egyik utolsó premierje: a Vihar a Bárkában. Pécsi művészek Pesten. Gyereknap a Soroksári úti kultúrterületen. "Nekünk ma Berlin a Párisunk"; magyar írók Berlin-élményei. Divat a kultúra? Közművelődési feszt Budapesten. Fotó kétszer: kortárs képek Dunaújvárosban, kép-koncepciók a LUMÚ-ban. Kulturális ajánlatok ínyenceknek a hvg.hu-tól!


Húzós
Erik Truffaz (CH), Barabás Lőrinc Eklektric, Suhaid, Haze

Erik Truffaz
© bluenote.com
Acid, groovy - néhány éve még divatos kifejezések voltak ezek, és hajlamosak voltunk Erik Truffaz francia trombitás muzsikáját is efféle jelzőkkel illetni. Viszatérő vendégről van szó, és így közvetlenül követni tudtuk zenéjének fejlődését: itt már rég nem a jazz és a savak keveredéséről van szó.

Erik Truffaz trombitás lassanként nemcsak a beavatottak nagy kedvence. Nem kell vájt fülűnek lenni, hogy élvezzük kvartettjének zenéjét: a legjobb fajta dzsessz Miles Davis nyomában, hozzá az új elektronikus műfajok, a drum'n'bass fogásainak legjava. Mindenki választhat: táncol, vagy leesett állal hallgatja, vagy mindettő.

A drum'n'bass, a hip hop vagy éppen a rock befolyását kvartettjének másik három zenészének tevékenykedésében lehet felfedezni. Patrick Muller billentyűs, Marcello Giuliani basszista és Marc Erbetta dobos egyaránt kiemelkedően teljesítenek, úgyhogy voltaképpen igazságtalan is kiemelni Erbettát, aki egészen elképesztő ritmusokat üt, a négynegyedbe harmadokat lop, tör, csúsztat, és közben mégis nagyon fogós (vagyis groovy...).

Ezekre az alapokra fújja Truffaz a magáét. Játéka levegős, könnyed, de megfoghatatlan. Finom szólóiban majdnem észrevehetetlenül játszik a hangszer adta legizgalmasabb lehetőségekkel. Új lemezét Budapesten is bemutatja.

május.25; Bp. A38

Való világ
Divat a kultúra!
Antropos közművelődési fesztivál-sorozat

Fény a Tűztate-ben
© tuztate.hu
A kevés kulturális lap egyike az Antropos.hu, amely most a virtuális térből, azaz az online megjelenésből átlép a való világba. És azt állítja: Divat a kultúra. Jó, fogadjuk el; még ha nem is feltétlenül van így, azzal, ha kijelentjük, akár divattá is tehető.

Pénteken indul az Antropos.hu kulturális online magazin nyári rendezvénysorozata a Tűztate-ben (Budapest, IX., Tűzoltó utca 54-56).
Szeptemberig minden hónapban legalább egy hétvégi napon a webzin szerkesztői kilépnek az online világból és a szabadba hívják olvasóikat. Az első ilyen író-olvasó találkozón különleges kulturális programokra invitálnak a szervezők:

20 órától felolvasóest pszichoaktív novellákból és versekből - magyar és külföldi írók tollából (Csáth Géza, Irvine Welsh, John King, Feldmár András...)
Utána szubjektív gondolatok az előadótól és a közönségtől.
21 órától ILLEMHELYZETEK címmel kiállításmegnyitó; négy fiatal művész reflexiói "a fogyasztói társadalom kulturális ingerszintjére".
22 órától Praxinoscope visual performance
23 órától dj Metha és dj Sikztah

május 25; Bp. Tűztate


Moszkva tér, Bárka (Oldaltörés)


A hvg.hu tippje!
Kenő
pénzgyűjtés politikusoknak
Utcai happening a TÁP Színházzal a Moszkva téren.

TÁP Színház
Nem ismernek tréfát
© www.szinhaz.hu/tap/
A Moszkva téri óra alatt és a lépcsőn zajló max. 20 perces előadás témája: kenőpénzt gyűjtése azért, hogy meg lehessen kenni a politikusokat. Ezt transzparensekkel is szemléltetik a TÁP színészei. Az előadás nyelve: halandzsa. Előadói: a Bük utca 17. lakói, azaz egy képzeletbeli hely lakosai, amely hely állandó eleme a TÁP-os előadásoknak.

Akik biztosan ott lesznek: Balla Eszter, Bognár Péter, Dömötör András, Elek Ferenc, Érsek-Obádovics Mercédesz, Gazdag Péter, Forgács Bálint, Hegedüs Fanni, Horváth Ákos, Máthé Zsolt, Nagy Cili, Jordán Adél, Kangiszer Dóri, Keresztes Tamás, Paizs Miklós, Pokorny Lia, Schnábel Zita, Schönberger Ádám, Spilák Klára, Sugár Zsófi, Vajdai Vilmos, Váradi Gábor, Vécsi Tibi. Lehet, hogy jön: Kamarás Iván, Márkos Albert, Szabó Győző

Május 24; 16.00, Bp. Moszkva tér / TÁP



Zárónyitány
Osztrovszkij: Vihar
(ford.: Mészöly Dezső)

Balázs Zoltán, rendező
© Bárka Színház
A Bárka évadának végén egy premier, a Bárka Színház és a Maladype Színház előadása: a Vihar, Balázs Zoltán rendezésében. A színház első évadát zárja Alföldi Róbert igazgatása alatt és megszilárdította pozícióit, mint a budapesti nyócker kiemelt kulturális menedékhelye. Lezárás és egyben újrakezdés; ígéret a jövő évadra.

"Alekszandr Nyikolajevics Osztrovszkij (1823-86) a 19. századi orosz dráma megújítója. Művészete a műfaj sokszázados hagyományaira épül.

Vonzódik a kikristályosodott formákhoz, dramaturgiai normákhoz, szervesen kapcsolódik a folklórhoz, nemcsak a népi színjátszás értékeihez, hanem az orosz élet más aspektusaihoz is, de legfőképpen a népi beszédkultúrához." (Az orosz irodalom története. Szerk. Zöldhelyi Zsuzsa)

Bemutató: május 26., Bp. Bárka



Dunaújváros, LUMÚ (Oldaltörés)


Kortársképek
Dunaújvárosi Fotográfiai Biennálé

Koleszár Adél munkája
© ICA
Május 26-ig még látható a az idei fotóbiennálé Dunaújvárosban, a Kortárs Művészeti Intézet (ICA) rendezésében, a város több helyszínén.

A rendezvény célja fiatal kortárs alkotó fotósok munkáinak széles körben való megismertetése egy nemzetközi fotókiállítás keretein belül, a különböző kortárs fotográfiai műfajok és alkotói attitűdök közötti párbeszéd megteremtésére törekszik.

A helyszínek kiválasztásakor fontos szempont volt a város hétköznapjainak dinamikája, s az egymáshoz közel lévő, gyalogosan is könnyen elérhető kiállítóhelyek a legjobb alapot biztosítják egy párbeszédre építő programszerkezet kialakításához. A képek tehát nem csak az Intézetben láthatók még, hanem a Főiskolától a 3 király sörözőig több helyen a városban, íme:

Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza (Bartók tér 1)
kiállítók: Halász Gabi, Dezső T. Tamás, Telek Balázs
Corner Cafe (Dózsa György tér 2)
kiállító: Kapolka Gábor
Dunaújvárosi Főiskola (Táncsics Mihály utca 1/a)
kiállítók: Huszár Judit, -Z-, Simonyi Balázs
Intercisa Múzeum (Városháza tér 4)
kiállítók: Czigány Ákos, Horváth Bence, Lévai Katalin, Molnár Zoltán (Múzeum udvar),
Papp Nikoletta, Sárközi Péter, Szűcs Enikő, Tikos Dóra
Junior Kávézó (Táncsics Mihály utca 3)
kiállítók: Deák Andrea, Fazekas István
Munkásművelődési Központ - Folyosógaléria (Apáczai Csere János utca 11)
kiállítók: Mucsy Szilvi, Rajcsányi Artúr, Szuhay Gergely, Tóth Balázs, Váradi Viktor
Széchenyi Gimnázium - Szivacs Galéria (Dózsa György út 15/a)
kiállítók: Bán Krisztián, Dósa Kinga, Fehér Katalin, Koleszár Adél, Kovács Milán, Porkoláb Zsófi
3 király söröző (Kenyérgyári út 2)
kiállítók: Dallos Ádám, Kerekes 75 Gábor, Taskovics Dorka

május 26-ig; Dunaújváros, ICA

 

Fotódialógusok
Koncepció: Fotográfia – Párbeszédek és állásfoglalások

Önmaga hitében megmerítkezni vágyó férfi, 2004
Gerhes Gábor műve
© VG Bild-Kunst, Bonn, 2007
Különböző koncepciók párbeszédéről van szó a LUMÚ kiállításán is. Attitűd/szerepjátszás, magatartás, elméleti álláspont, szellemi beállítottság, modor, viselkedés/póz vagy dialógus/párbeszédkeresés – klasszikus portré (Richard Avedon, Andy Warhol) vagy társadalomkritikus portrék (Marie-Jo Lafontaine, Gottfried Helnwein vagy Santiago Sierra), új narrativitás (Ilya Kabakov, Theresa Hubbard – Alexander Birchler), miliő-tanulmányok (Tracey Moffatt, Andy Warhol, Taryn Simon, Santiago Sierra), gender/nemek ábrázolása és önmegrendezés (Robert Mapplethorpe, Matthew Barney, Cindy Sherman és Richard Prince), városi és konceptuális kutatások (Thomas Struth, Anatolij Zsuravljov, Andreas Gursky, Ryuji Miyamoto), szociálpolitikai munkák (Jochen Gerz, Christian Boltanski, Sibylle Bergemann), műfajokat átfogó kontextusok (Joseph Beuys, David Hockney, Sigmar Polke, Mario Merz), médiareflexió (John Waters, Tacita Dean, Les Levine), valamint válaszkeresés a természet és kultúra kérdéseire (Olafur Eliasson, Gabriel Orozco, Rodney Graham) – a fenti témák köré csoportosított munkáknak és alkotóknak a DZ BANK AG gyűjteményéből történő kiválogatásánál a tematikát érintő izgalmas párbeszéd alakult ki.

június 10-ig; Bp. LUMÚ


PIM, MÜPA (Oldaltörés)


Egy (vagy több) nagyváros szimfóniája
„Nekünk ma Berlin a Párisunk”
Magyar írók Berlin-élménye 1900–1933


Potsdamer Platz, 1930
Változó centrumok
A Petőfi Irodalmi Múzeum “Nekünk ma Berlin a Párisunk” – Magyar írók Berlin-élménye 1900–1933 című kiállítása a huszadik század első felében Berlinben járt, hosszabb-rövidebb időt ott töltő, alkotó magyar művészek, írók, költők élményeit dolgozza fel.

A világ kulturális centrumai változnak. Ha úgy tetszik, az origó mozog. Róma, Párizs, New York - ma talán Tokió, London, és újra, megint csak Berlin. A német metropolisz ma ismét a kulturális innováció fővárosa. Ahogy volt a harmincas évek elején is.

A kiállítás megidézi azokat a jellemző helyszíneket - mint például a város dinamikáját szimbolizáló pályaudvar, a  Sturm-galéria, a Café des Westens, a Nürnberger Café - , amelyek fontos szerepet játszottak a kint élő magyar művészek életében. Voltak, akik a könyvkiadás terén értek el sikereket (Bíró Lajos), mások a fordítás révén váltak ismertté (Mohácsi Jenő, Stefan Klein, Horváth Henrik). A Berlinben ez időben dolgozó kb. 300 filmes szakember közül a visszaemlékezők szerint 150 minden bizonnyal magyar volt. A magyar fényképészek (Kepes György, Kárász Judit, Besnyő Éva, Moholy-Nagy László) munkáit az avantgarde művészetre fogékony német és nemzetközi közönség éppúgy ismerte, mint a korabeli jelentős művészeti folyóiratokban és galériákban szereplő képzőművészekét, akiknek munkáiból kiállításunk egy reprezentatív válogatást nyújt. (Moholy-Nagy László, Péri László, Kassák Lajos, Mattis-Teutsch János, Scheiber Hugó, Tihanyi Lajos, Bernáth Aurél, stb). A festmények és grafikák szerepeltetése önmagukban vett művészeti értékükön túl arra is rávilágít, hogy ekkor az irodalom és képzőművészet szoros és termékeny kölcsönhatásban állt. Díszletek segítségével megidéződik a legendás Sturm (’A vihar’) galéria hangulata, amely Herwarth Walden német mecénás és művészetpártoló  segítségével oly sok magyar művész nevét emelte világhírre.

szeptember 1-ig, Bp. PIM


Pörgős
Duna-parti Gyerekparti

© Dripnet
Kevés az izgalmas és jó gyerekrendezvény Budapesten, nincs könnyű dolgunk, ha a lurkókkal elmennénk valahová. No de ezen a forrónak ígérkező hétvégén lehűti még a hiperaktív kissrácokat is egy nagyszabású program!  Zene, tánc, interaktív játékok, kreatív foglalkozások a Millenniumi Kulturális Központban, azaza a MÜPA és a Nemzeti Színház környékén,  május 27-én. A „Duna-parti Gyerekparti” keretében a Művészetek Palotája, mint az évad minden vasárnapján, most is a Cifra Palota megszokott, érdekes, tartalmas, interaktív programjaival várja a tanulni és szórakozni vágyó gyermekeket és felnőtteket. A téma ezúttal – természetesen - a Gyermeknap.
 
A Cifra Palotában az apróságok a baba- és gyermekjátszóban, valamint a Dörmögő foglalkoztatóban érezhetik jól magukat, míg a nagyobbak játszva tanulhatnak a hangszer- és táncbemutatón, a táncházban és a logikai udvarban. Mindezek mellett a rádiós műhely, a történelmi játszópark, különféle színpadi programok és szabadtéri játékok garantálják még a felhőtlen szórakozást.
A Palota mellett felállított színpadon és környékén meseház és versek háza, mindentjáró malom és körhinta szórakoztatja a sokadalmat: Lehet csúzlival lőni, fellép a Nemadomfel Együttes, Palya Bea és Gryllus Vilmos, megnyitják az Esélyegyenlőség Parkot, ahol a Gördülő Tánccsoport előadása látható.

Május 27; de 10.00-től - ingyen


INDA, PeCsa (Oldaltörés)


Délidő
Egy másik hely – Fiatal művészek Pécsről

Siker, pénz, csillogás
Huszti János munkája
© INDA
Péccsel kapcsolatban ma leginkább arról olvashatni, hogy vajon beleáll-e a földbe az EKF projekt, azaz az Európa Kulturális Fővárosa-terv, avagy rendben megvalósul? Közben kevés szó esik a város modern és kortárs művészeti helyzetéről: a hatvanas években virágkorát élő művészeti színtérről, illetve a művészeti oktatás nyomán felbukkanó új generációkról. Hát, most itt vannak a fiatal művészek, akik a magyar mediterráneum környékéről érkeztek, egész pontosan: Földesi Barnabás, Horváth Anna, Huszti János, Kiss Endre, Mórocz Viktor, Piti Zsuzsa, Sudár Péter Szentgróti Dávid, Vágner Mátyás.

A művészet kontaktusok sorozata, olyan történet, amely misztikusnak tűnik, de nem haladhatja meg egy személy korlátait, mert minden mozzanatát a másokkal való érintkezésnek köszönheti. A kiállítás érintkezésbe lép „egy másik hely”, Pécs fiatal művészeivel, megkísérelve a figuratív és absztrakt festészetről, a fotóról, és a kettő kapcsolatáról szóló elképzeléseiket bemutatni. A válogatásban nem volt tematikai szempont, egyszerűen keresztmetszetet ad a pécsi egyetem közelmúltban végzett fiatal művészek munkájáról. A koncepció megtalálására tett kísérlet közben egy felszíni kérdés merült fel: a kiállítás annak a felvetésnek a megválaszolására született, hogy érezhető-e valami a hely szelleméből, a művek jellege valóban hordoz-e valamiféle helyspecifikus karaktert, hangsúlyeltolódásokat.


június 29-ig, Bp, INDA Galéria


A hvg.hu előrejelzése!
Szép álmokat!
Dream Theatre

Az Álomszínház nem valami freudista kísérlet; szó sincs róla, ez egy metálzenekar. Nem ismetál ez, inkább valamiféle kevercs, van benne szimfonikus hangzás és virtuozitás, teatralitás és zúzás. Az amerikai banda nem először lép fel nálunk, s nem először töltik majd meg vélhetően a PeCsa nézőterét. S nemcsak a pörgő ujjú gitárostanocok kiváncsiak rájuk, meg a hajmunkázó metalisták. A DT ugyanis muzsikát nyújt a hallgatóinak; a szó valamiféle klasszicizáló értelmében. De hát a "nehéz fém" mindigis voltak vonzódásai a klasszikus zene felé. Nos, most fültanúi lehetünk e vonzódásnak.

Kilencedik, Systematic Chaos című stúdióalbumuk megjelenésével szinte egyidőben tehát ismét Budapesten ad koncertet a világhírű progresszív metál együttes, a Dream Theater. 2007. június 6-án a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán hallhatjuk az új album számai mellett a régebbi klasszikus dalokat is. Igaz, nem eheti ajánlat, de nem árt készülni rá; s erősíteni a nyakizmokat!

június 6. 19.00- Bp. Pecsa

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.