2007. május. 09. 09:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 09. 09:18 Kult

Fanyalognak A két Lotti rajzfilmes változatán

Erich Kästner 1949-ben megjelent ifjúsági könyve, A két Lotti eleinte botrányosnak tűnt, mivel abban az időben aligha lehetett beszédtéma házastársak elválása.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Kästner együttérzéssel és humorral meséli el a történetet, amelyben a születésük után elválasztott ikrek véletlenül megismerik egymást egy nyaralóhelyen, majd nevet, szerepet és helyet cserélve hazautaznak: a bécsi kislány a mamához Münchenbe, a müncheni a papához Bécsbe, majd végül összehozzák elvált szüleiket.

A történet játékfilmes változatai után most rajzfilm született. Michael Schaack feldolgozásában és Toby Genkel rendezésében színes, vidám, de mégis kissé felületesre sikerült film kerül pénteken a német mozikba, amely nem igazán felel meg a klasszikus Kästner-könyv bájának és bölcsességének.

Napjaink világában, amikor szinte mindennaposak a válások és sokan nevelik egyedül gyermeküket, szinte merészségnek tűnik ilyen védőbeszéddel kiállni a család mellett. Peter Zenk, az animációs film producere szerint "a gyerekek ma is minden másnál, a játékoknál és a számítógépeknél is jobban vágynak a két szülőből álló érintetlen családi kötelékre." A 80 perces film, amelynek története az ötvenes években játszódik, a fiatalabb nézőknek szórakozást nyújt, a felnőtteket pedig talán arra készteti, hogy elgondolkozzanak.

Kár, hogy a rajzfilmben Lottének és Luisének, az ikrek valamennyi barátnőjének és minden felnőttnek az arca annyira kifejezéstelenre és gyatrára sikeredett – jegyezte meg a dpa. Pedig a producer szerint a megrajzolt alakokkal tisztelegni akartak a Kästner-könyvek Németországból emigrálni kényszerült illusztrátorának, Walter Triernek (1890-1951) az emléke előtt.

Az 1954-es esztendőt tekintve anakronisztikusnak hat, hogy valakinek a omlett helyett a ravioli a kedvenc étele. Jól sikerültek viszont a hátterek: a városképek, és a lakások is hiteles benyomást keltenek a filmben.