Megnyílt a Van Gogh kiállítás Budapesten
Csütörtökön ünnepélyes keretek között megnyílt a Van Gogh Budapesten című kiállítást a Szépművészeti Múzeumban. Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyitotta meg a tárlatot.
Műtörténetek A Van Gogh-kép átrajzolása |
Legendaoszlatónak is szánja a Szépművészeti Múzeum az árverések csúcsdöntögetőjeként számon tartott Van Gogh a napokban nyíló, első hazai tárlatát. Katalógusukból ugyanis kiderül, a "magányos őrült" teóriája helyett "a tudatos módon alkotó zseni" képét tartják hangsúlyozandónak. A korántsem nüánsznyi pontosítás azért is időszerű, mivel kevés festő mozgatta meg annyira az utókori tisztelők fantáziáját, mint az 1890-ben, 37 éves korában öngyilkossági kísérlet közben szerzett sebesüléseibe belehalt Vincent van Gogh. (...) |
Mint mondta, a tárlat létrehozása nemzetközi sikertörténet, amely kulturális áttörést jelent Magyarország számára, lehetőség, hogy "ugorjunk egy nagyságrendet" az európai világ múzeumaival együtt.
A megnyitón részt vett Mabel hercegnő, a holland királyi család tagja, Göncz Árpád egykori köztársasági elnök, jelen voltak továbbá Magyarország rendszerváltást követő kulturális miniszterei. Hiller István a múzeum századik születésnapján egy ókori művészeti különlegességet, egy 2500 éves faragott etruszk követ ajándékozott a magyar állam nevében a múzeumnak.
Egy pár bőrcipő;1888 Amsterdam, Van Gogh Museum © szepmuveszeti.hu |
A három és fél hónapig nyitva tartó tárlaton a külföldi múzeumoktól kölcsönzött képek mellett a Szépművészeti Múzeum tulajdonában lévő rajzok és grafikák, valamint egykor hazai magángyűjteményekben őrzött művek is megtekinthetők.
A kiállításon a holland mester első éveit meghatározó alkotók, köztük Rembrandt, Delacroix, Daubigny és Millet egy-egy jelentős művét is bemutatják, összesen 150 festményt, rajzot és sokszorosított grafikát tár a nagyközönség elé a Szépművészeti Múzeum.