2006. november. 22. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 22. 16:02 Kult

Kínai kulturális intézet indul Budapesten

Százezer dollárral támogatja a kínai kormány a december 7-én Budapesten megnyíló Konfuciusz Intézetet - mondta el Pekingből Hudecz Ferenc, az ELTE rektora. A hálózat már több mint 70 országban működik, a magyarországi intézmény az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Múzeum körúti épületének egyik felújított szárnyában nyitja meg kapuit

A pekingi kormány támogatásaként már úton van az ázsiai országból egy háromezer kötetes könyvtár, amely az intézet gyűjteményének alapjául szolgál majd.

A kulturális központ nyitórendezvényei között filmhét, hangversenyek és előadások szerepelnek, amihez az Oktatási és Kulturális Minisztérium nyújt támogatást.

Az intézet fő célja a kínai kultúra széles körben való megismertetése. A Konfuciusz Intézet a British Councilhoz, a Francia Intézethez vagy a Goethe Intézethez hasonló intézmény, s mindenki számára elérhetővé szeretné tenni a kínai kultúrát, intenzív nyelvtanfolyamokat kínál majd turistáknak, üzletembereknek és diákoknak. Programkínálatát különböző kulturális előadásokkal, kiállításokkal és koncertekkel színesíti.

A központ igazgatója Hamar Imre docens, az ELTE Kelet-Ázsiai Tanszékének vezetője lesz. A magyar delegáció kínai látogatásának következő állomása Sanghaj, ahol többek között a sanghaji térség egyetemei és a magyar egyetemek közötti szorosabb együttműködésről tárgyalnak. Az új magyarországi oktatási törvény lehetővé teszi, hogy a hallgató akár két helyszínen részesüljön egyetemi képzésben. Ezt kihasználva sok kínai hallgató jöhet Magyarországra, hogy mesterkurzuson vagy PhD-képzésen vegyen részt - tette hozzá az ELTE rektora.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.