2005. október. 20. 08:43 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 20. 08:48 Kult

Bozóki a vesztes városoknak is pénzt ígér

Bozóki azt ígéri, mind a hét pályázó város hozzájut fejlesztési forrásokhoz, hogy projektje legfontosabb elemeit megvalósítsa.

A kulturális miniszter konkrétumok említése nélkül úgy fogalmazott, hogy milliárdok állnak majd rendelkezésre a Nemzeti Fejlesztési Tervben erre a célra. Tájékoztatása szerint a programokat uniós forrásokból, állami támogatásból és magánbefektetők pénzéből finanszírozzák.
   
A tárcavezető azt mondta, "konszenzus közeli" döntéssel esett a választás Pécsre, a nemzetközi zsűri könnyű helyzetbe hozta a kabinetet, amely örül, hogy szakmai alapon szakmai döntés született.
   
Bozóki András a győztes pályázat erényei között a benne megfogalmazódó régiófejlesztési törekvést emelte ki és azt, hogy az egyetemi város hangsúlyosan kíván építeni tudástőkéjére. Számított az épített és a szellemi örökség szempontja, és az is, hogy Pécs esetében a Balkán kapujáról van szó.
   
A kulturális miniszter a napokban tájékoztatja a kormány határozatáról Brüsszelt, ahol jövő tavasszal várható végleges döntés.
   
2010-ben egy magyar és egy német város lesz Európa kulturális fővárosa.

A Fidesz szerint számos olyan dolog történt, amely méltatlanná tette az eljárást, így ez nem volt igazi verseny. Halász János, a Fidesz frakció szóvivője elmondta: gratulálnak Pécs városának a cím elnyeréséhez, ugyanakkor véleményük szerint "egy ilyen méltatlan versenyben címet elérni nem lehet túl nagy öröm".
   
Hozzátette: a kormány a pályázathoz kapcsolódó eljárást végig méltatlanul kezelte, hiszen titkosították az első forduló jegyzőkönyveit, az utolsó pillanatig titkos volt a második forduló zsűrije, nem hozták nyilvánosságra a tagok kiválasztásának szempontjait, és nem közölték a pályázókkal az elbírálás szempontjait. "Számtalan olyan dolog történt, ami méltatlanná tette ezt a folyamatot, ez egy nem volt egy igazi verseny" - fogalmazott.
   
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: a kormánynak egy forinttal sem került volna többe, ha Németországhoz hasonlóan Magyarország is több várost jelölt volna a címre.