2005. június. 22. 13:10 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 22. 16:21 Kult

Török íróé a német könyvszakma békedíja

Orhan Pamuk török író kapja meg idén a német könyvszakma békedíját - jelentették be szerdán Frankfurtban. Tavaly Esterházy Péter kapta ezt a rangos német kitüntetést.

Orhan Pamuk
A díjat októberben,
Frankfurtban veheti át
© ulpiushaz.hu
A német könyvszakma csúcsszerve, a Börsenverein des Deutschen Buchhandels 1950 óta adományozza ezt a díjat olyan német, vagy külföldi személyiségeknek, akik az irodalom, a művészet vagy a tudomány terén végzett munkásságukkal kiemelkedő érdemeket szereztek a békegondolat  megvalósításában.

Tavaly Esterházy Péter  kapta ezt a rangos német kitüntetést.
   
Pamuk október 23-án, a frankfurti könyvvásár bezárásának napján veheti át a díjat. A hozzá társuló pénz összegét az idén az eddigi 15 ezer euróról 25 ezerre emelték fel.
   
Az Isztambulban élő szerző egyebek között A fehér kastély, a Fekete könyv és a Hó című regényeivel vált híressé.
   
Ez év elején egy lapnyilatkozatában arról beszélt, hogy Törökországban 30 ezer kurdot és egymillió örményt gyilkoltak meg, s ezzel magára vonta a török nacionalisták gyűlölködését és halálos fenyegetéseit.

Mágikus realizmus és politika megnyilvánulások
Orhan Pamuk 1952-ben született Isztambulban. Hároméves New York-i tartózkodását leszámítva egész életét ebben a török nagyvárosban töltötte. Előbb építészi, majd újságírói diplomát szerzett. 1974-ben kezdett írni. Regényeit számos díjjal jutalmazták, s nemcsak hazájában, hiszen a török szerző műveit eddig már 24 nyelvre fordították le. Könyveit a külföldi kritikusok leggyakrabban Umberto Eco, Italo Calvino, Franz Kafka és García Márquez műveihez hasonlítják; a New York Times egy "új csillag" születéséről írt vele kapcsolatban A fehér kastély megjelenésekor, a The Guardian pedig a "XXI. század 21 legjobb írója" közé sorolta a "mágikus realizmus" egyik legzseniálisabb képviselőjének tekintett Orhan Pamukot. Pamuk neve egyébként az író politikai megnyilvánulásai miatt is gyakran kerül az újságok címlapjára: támogatja a kurd nép küzdelmét, s ő volt az első muzulmán értelmiségi, aki annak idején kiállt a fatwával sújtott Salman Rushdie mellett. (Forrás: Ulpius Ház)