2004. december. 16. 08:56 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 16. 09:00 Kult

A miskolci Bonnie és Clyde

Két héttel az országos premier előtt, szerdán a borsodi megyeszékhelyen mutatták be Deák Krisztina: A miskolci boniésklájd című filmjét, amely Novák Tünde - a miskolci Bonnie és Clyde néven elhíresült rablópáros női tagja - börtönben írt visszaemlékezései alapján készült.


"A film témája, a forgatás és a női főszereplő is Miskolchoz kötődik, nem véletlen tehát a premier helyszíne" - mondta Deák Krisztina, a film rendezője a bemutató utáni sajtótájékoztatón.
   
A miskolci boniésklájd megtörtént eseményen alapszik, de eltér a valóságtól.
   
"Az egész egy fikció, ezért nem Tündének és Lászlónak hívják a főszereplőket, hanem Lili és Pali szerelmét ismerhetjük meg" - mondta a rendező. Mint hozzátette, egy eleve tragikus végre ítéltetett kapcsolatról szól az alkotás, ugyanis az előzmények is drámaiak.
   
"1995-ben egy nyíregyházi bankból - ahol a miskolci Bonnie és Clyde férfi tagja biztonsági őrként dolgozik - csaknem harminc millió forintot visz el a két fiatal. A széf kulcsaira véletlenül bukkannak rá, először csak meg akarják nézni a hatalmas összeget, de nem tudnak ellenállni a kísértésnek. Ezután Lili és Pali Miskolcon bujkál, fegyveres autórablásokat hajt végre; ekkor már egymástól
függenek" - idézte fel a film fő eseményeit Deák Krisztina.
   
Elmondta: lehet, hogy Lili és Pali "véletlen szerelmesek", ezt azonban már nincs lehetőségük kideríteni. Bezárkóznak saját világukba, így elvesztik a valósághoz való egészséges viszonyukat, csak sodródnak az eseményekkel. "Életük szerencsétlen, szinte indokolatlan történések végeláthatatlan sorozatává válik" - jegyezte meg a rendező.
    
A miskolci boniésklájd bemutatója idején Novák Tünde fegyházban van, tizenegy éves büntetéséből négy és fél év telt el; Fekete László 2000-ben, előzetes letartóztatásuk idején öngyilkosságot követett el.
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.