2003. május. 27. 18:08 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Zene pénzért, számonként letöltve

A nemzetközi hanglemezipari szövetség, az IFPI által legálisnak tartott online zenei szolgáltatások listáján szerepel az Apple Amerikában nagy sikerrel debütáló szolgáltatása, de nincs ott a nagy feltűnést keltett - és a lemezipar által az illegálisnak tartott Kazaaval egy kalap alá vett - spanyol puretunes.com. A magyar lemezipar a vészesen csökkenő lemezeladások és növekvő kalózfelhasználás közepette vár az online szolgáltatások bevezetésére. Ön szerint a magyar közönség szívesen fizetne a számonkénti letöltésért?

A nemzetközi lemeziparnak kevés is elég az optimizmushoz; már-már paradigmaváltásról beszélnek, mert az Apple iTunes szolgáltatása az induló héten egymillió letöltött (és kifizetett) zeneszámos forgalmat produkált és azonnal a legnagyobb online zeneforgalmazóvá lépett elő. "Az emberek elkezdtek fizetni az online zenefogyasztásért - ismerteti brit elemzők véleményét a BBC -, igaz, egyelőre inkább CD-t vásárolnak a neten, nem egyes zeneszámokat töltenek le." Pedig egyelőre az ingyenes - és az amerikai szórakoztatóipar céltáblájává vált - Kazaa vezeti a listát, utána a CD-árusító szájtok jönnek, és csak ezután következnek a legális zeneletöltő oldalak. Az ingyenes fájlcsereberélő 1,3 millió felhasználót mondhatott magának az Egyesült Királyságban áprilisban, a legsikeresebb legális oldal, az On Demand Distribution (OD2.com) 523 ezret. Lemezértékesítésben a CD Wow az első, 739 ezer látogatóval.
Az IFPI új weboldala, a www.pro-music.org megpróbálja eloszlatni az "ingyenes zene" körüli mítoszt, s az örök igazsággal érvel, miszerint semmi sincs ingyen ezen a világon, minden valakinek a zsebére megy. Az iTunes sikere közben azt látszik bizonyítani, a felhasználók nem ingyenes zenét akarnak, hanem olyat, ami megéri az árát; az iTunes 99 centért ad egy zeneszámot. A spanyol www.puretunes.com 3, 50 euróért 8 órás nonstop letöltést kínál, álláspontja szerint jogtisztán. Míg azonban az Apple meg tudta szerezni a jogtulajdonosok hozzájárulását is (éppenséggel maga is azzá lehet, ha, amint hírlik, megveszi az Universal Musicot), az IFPI jogellenesnek nevezi a puretunes.com tevékenységét, amely csak egy spanyolországi joghézagnak köszönheti létét.
Egyelőre nem tudni, Magyarországon mennyit lennének hajlandóak fizetni a felhasználók egy-egy zeneszám legális letöltéséért, mert nincs átfogó magyar rendszer az itteni kiadók anyagaival. A hazai függetlenek közül a nem Mahasz-tag Private Moonnal összeolvadt 1G Records megpróbálkozott már az interneten a dalonkénti értékesítéssel - igaz, nem sok sikerrel. Megbecsülni sem lehet az időt, amikorra egy, az iTunes-hoz hasonló szolgáltatás Európában, majd Magyarországon is elindulhat. "A Mahasznak nincs külön stratégiája az online zeneletöltéssel kapcsolatban, a kiadóknak van, külön-külön" - mondta a hvg.hu-nak Musinger Ágnes, a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége ügyvezetője, aki megerősítette, hogy a hazai lemezpiac két év alatt 30 százalékot esett. A független kiadók szabadabban mozoghatnak az online értékesítés terén, mint a nagyok, amelyeknél az anyacég beleegyezése kell egy ilyen stratégiai lépéshez - mondta.
A Mahasz - szögezte le az ügyvezető - üdvözli a jogtiszta, fizetős fájlletöltő oldalak fejlődését, de önmagában ettől nem reméli a forgalom fellendülését. Ehhez az illegális felhasználás mértékének csökkenése is kellene idehaza. Addig - a hazai nagyoknak - marad a várakozás.