Vállalkozás ecoline.hu 2011. október. 17. 08:45

Beindul a profitparádé

A héten beindul az igazi profitparádé, az amerikai gyorsjelentési szezon közepén olyan cégek számolnak be...

A héten beindul az igazi profitparádé, az amerikai gyorsjelentési szezon közepén olyan cégek számolnak be eredményükről mint a Citigroup, a Coca-Cola, a Bank of America, a Morgan Stanley, a Yahoo!, vagy az Apple.

A múlt héten beindult a "legnehezebbnek" tartott harmadik negyedéves amerikai vállalati gyorsjelentési szezon. Az elmúlt időben eszkalálódó európai adósságválság, a lassuló amerikai és persze globális gazdaság és a tőzsdei pánikok beárnyékolhatják a vállalatok teljesítményét - vélik az Equilor elemzői, akik szerint ettől függetlenül ismét kétszámjegyű profit bővülésről számolhatnak be az ágazati szereplők. Az energia szektor 43 százalékos, míg a nyersanyagszektor 32 százalékos bővülésről adhat számot, a gyengélkedők táborába feltehetően az egészségügyi (+2%) és a közmű szektor (-1%) tartozik majd.

A pénzügyi szektor a várt 8 százalékos bővülésével némi optimizmusra adhat okot, azonban továbbra is átláthatatlan a bankok mérlegei, mely valószínűleg dugig van töltve toxikus eszközökkel (bóvli kötvények, nem teljesítő hitelek stb.). Emellett tovább fokozódhat a bizalmatlanság a szektorban, ami a forrásköltségek extrém megdrágulásához vezethet, újabb leminősítéseket és néhol csődöket előidézve. A pénzügyi szférában tehát semmi ok az örömre, az elemzők szerint a 8 százalékos növekedés egy szempillantás alatt eltűnne, ha a bankok nem élnének könyveléstechnikai trükkökkel és beáraznák a piaci áruk szerint a mérlegeikben felhalmozott eszközöket.

Aggregált értelemben pedig 12 százalékos bővülés várható az S&P 500 indexben szereplő vállalatok körében, ami zsinórban a nyolcadik negyedévet jelentené, ahol 10 százalék feletti lenne az emelkedés. Azt persze ne felejtsük el, hogy ez alatt a két év alatt a világgazdaság fokozatosan távolodott el a 2007-2009 közötti recessziótól, amit a vállalatok mérsékelt ütemű eredménybővülése szimbolizált. Ebből a megvilágításból érezhető, hogy a javulás nem is volt olyan drasztikus mértékű, mint azt az értékek önmagukban jeleznék.