Módszerük a legszegényebb réteg kárára takarítana meg pénzt a magánbiztosítónak.
Két évtized alatt megnégyszereződött az autizmussal diagnosztizált gyerekek száma az Egyesült Államokban, így az ellátásuk is egyre nagyobb költséget jelent a biztosítócégeknek. Ezen a folyamaton lassítana az a UnitedHealthcare, amelynek vezérigazgatóját, Brian Thompsont a nyílt utcán lőtték le december elején.
Az egészségbiztosító belső dokumentumai több olyan lépést bizonyítanak, amellyel csökkentették volna azoknak az alkalmazott viselkedéselemzés terápiák elszámolását, amellyel az autista gyerekeket a legjobban lehet fejleszteni. A terveket a ProPublica nevű, hatalommal való visszaélésre fókuszáló oknyomozó portál szerezte meg. Ezek a dokumentumok az Optum nevű cégtől szivárogtak ki, ez a vállalat foglalkozik a UnitedHealthcare ügyfeleinek mentális egészséggel kapcsolatos ügyeivel.
Mint írják, egyes területeken nagyon hosszúak a várólisták a terápiára, ugyanakkor megakadályoznák új szolgáltatók csatlakozását , és kizárnák azokat, ahol kiugró költségeket tapasztaltak. A kieső szolgáltatók helyett az ügyfeleknek, vagyis a betegeknek új, a biztosításukat elfogadó orvost kell keresniük, vagy évente akár több tízezer dollárt kell fizetniük a terápiáért. A vállalat számításai szerint egyes államokban a csökkentés a szolgáltatók több mint kétötödét érintheti, a terápiás betegek akár 19%-át.
Ráadásul stratégiájuk pont a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb betegeket célozza, akiknek ellátását az állami finanszírozású Medicaid-program fedezi. Ennek keretében az államok betegenként fix összeget fizetnek a magánbiztosítóknak, függetlenül az igénybe vett szolgáltatások gyakoriságától vagy árától. Vagyis, ha a biztosító kevesebbet költ, mint a kiutalt összeg, általában megtarthatják a fennmaradó összeg egy részét vagy egészét, arra ösztönözve őket, hogy korlátozzák az ellátást.
A UnitedHealthcare mintegy két tucat államban közel 10 ezer autizmus spektrumzavarral élő gyermek számára nyújt Medicaid-ellátást, az Optum pedig arra számít, hogy idén mintegy 290 millió dollárt költ alkalmazott viselkedéselemzés terápiára az állami program keretében. Abból kiindulva, hogy az elmúlt egy évben a páciensek száma 20 százalékkal, a kiadások pedig mintegy 75 millió dollárral emelkedett, attól tartanak, a következő években egyre többet költenek majd az autista gyerekek ellátására.
A szolgáltatói hálózatból való kivonás mellett a vállalat „szigorú” klinikai felülvizsgálatokkal vizsgálja a terápia orvosi szükségességét az egyes betegek esetében, ami a kezelés elutasításához vezethet. Az Optum „olyan megközelítést dolgozott ki, amelyben a kértnél kevesebb kezelést engedélyez” – áll a feljegyzésekben.
Egy, a lapnak nyilatkozó édesanya szerint 10 éves, súlyosan autista fiától arra hivatkozva tagadták meg a kezelést, hogy még mindig sok nehézséget okoz az autizmusa és nem elég gyors ütemben fejlődik. Emiatt úgy gondolják, bár a gyereknek segítségre van szüksége, soha nem lesz olyan állapotban, hogy be tudja fejezni a terápiát.