A kormány az Országgyűlés elé terjeszti törvényi kihirdetésre a Bahreinnel kötött beruházási megállapodást.
A külgazdasági minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényt.
Egyenlő elbánás
Maga a megállapodás részletesen meghatározza, mit kell érteni beruházás, beruházó stb. alatt.
A megállapodás rögzíti, hogy mindkét fél a saját területén tisztességes és méltányos bánásmódot, teljes körű védelmet és biztonságot nyújt a beruházásoknak és másik Szerződő Fél beruházóinak az általuk létesített beruházások tekintetében. Az egyértelműség érdekében: a „teljes körű védelem és biztonság” a Szerződő Fél azon kötelezettségeire utal, hogy biztosítsa a beruházók és beruházásaik fizikai biztonságát.
A dokumentum kifejti továbbá, hogy a „tisztességes bánásmód” megsértését jelenti például az igazságszolgáltatás megtagadása a beruházótól, önkényesség alkalmazása, hátrányos megkülönböztetés, zaklatás, kényszerítés.
A megállapodás alapvetően nem biztosít külön jogokat vagy szabályokat a beruházók számára, leginkább azt hivatott garantálni, hogy a beruházók ugyanazokat a jogokkal és lehetőségekkel élhessenek, mint a hazai szereplők. Vita esetén nemzetközi választottbíróság is igénybe vehető.
A Festipay Bahreinbe megy, Szijjártó rövidnadrágban
A megállapodásból kiderül, hogy az szeptember 4-én készült Manamában, amikor Szijjártó Péter külgazdasági miniszter ott járt. A látogatásról a minisztérium beszámolt, beleértve a beruházások védelméről szóló megállapodást.
A miniszter szerint azért volt különösen fontos most megkötni, mert küszöbön áll több hazai vállalat piacra lépése is a közel-keleti országban. Üdvözölte, hogy a magyar Festipay komoly szoftverfejlesztési beruházást hajt végre Bahreinben, ennek része, hogy a cég fogja biztosítani a készpénzmentes fizetési szolgáltatásokat a Forma–1 helyi futamán, majd ezt referenciaként használva remélhetőleg más eseményeken is. A beruházást a magyar kormány egymillió euróval támogatja.
Ugyancsak jó hírnek nevezte, hogy célegyenesbe jutottak a Mol itteni beruházásáról szóló tárgyalások, ekként a magyar vállalat biztosíthatja majd a technológiát egyes olajmezők hatékony, környezetkímélő kitermeléséhez. Emellett tájékoztatása szerint hamarosan arról is megállapodás születhet, hogy a Mol és helyi partnere gumibitumengyárat építsen az országban.
A látogatás azonban nem a megállapodás miatt lett különösen emlékezetes, hanem mert a miniszter rövidnadrágban és pólóban szállt le a repülőgépről. A „gesztust” minden értékelő szakértő szerint minimum amatőrnek, de inkább sértőnek minősítette. A külügyminisztérium azt írta, a repülőtéren nem volt politikai fogadás, így nem sérült semmilyen protokollszabály.