Itthon sem zárkózik el a fogyasztó attól, hogy erőset, csípőset egyen, ebben globálisan sem lóg ki általánosságban a hazai ízlésvilág. De erős és erős között is van különbség, és ezt a magyar mezőgazdaságban is felismerték. Egy világviszonylatban kisebb, de sok sikerrel büszkélkedő csilifarmot látogattunk meg, egyúttal kifaggattuk a tulajdonosokat és az ott dolgozókat a módszertanukról, és általában, a paprikáról.
Magyarország déli részén chilit termelnek. Az erős paprika aligha újdonság, megy minden gulyásba és húslevesbe, de az ittenitől eltérő paprikák meghonosodása, és üzleti működőképessége viszont mindenképp érdekes – erről beszélgettünk Berki Adriánnal, és stábjával, amikor megmutatta nekünk a paprikaföldjét.
30 tonna chili
Elmondása szerint jelenleg 3 fajtát termelnek egy nagyobb birtok egy hektárján, ezek a jalapeno változatai. Korábban több fajtával kísérleteztek, az évek alatt sok fajta termett a földön. A paprikát egy holland hátterű cégnek szállítják, éves mennyiségű megállapodás alapján, ez 30 tonna. Partnerük a BWA, amely fűszerpaprikát évente 3500 tonnában vásárol fel beszállítóitól.
Adrián a földet feleségével, Erikával műveli, de a lelkesedés láthatóan átragadt az iskolás éveit épp megkezdő fiukra is. A tevékenység azonban nem csak a termőföldi munkát jelenti esetükben, hanem azt is, hogy az ahhoz szükséges berendezéseket maga Adrián állítja elő. A 3 milliós berendezések kiváltását meg tudja oldani autodidakta módon 300 ezerből – mutatta a saját kezűleg legyártott eszközöket.
Megnézhettük például, hogy milyen csepegtetőrendszert építettek ki a farmra. Ennek azért is van példaértéke, mert a hazai mezőgazdaságban az öntözési technológiák gyenge kihasználtsága állandó probléma, erről szakmabeliek és politikusok is évek óta sokat értekeznek.
A klimatikus viszonyok változása és a sokszor elmaradó beruházások miatt jó ideje alulteljesít a magyar mezőgazdaság. Az öntözés visszatérő rákfene, erre láthattunk egy aránylag kis, művelt területen házilag szállított választ.
Az időjárással szemben azonban minden törekvés ellenére nincs ellenszer. A betakarítás idejére tervezett látogatásunkat többször átütemeztük, lévén a paprika nem akart beérni, október végi ottjártunk után nem sokkal pedig már fagykárokkal kellett megküzdeni a földeken.
Meséltek azonban olyan esetről is, amikor a jégeső okozott hatalmas károkat a terményben, ami szintén nehezen megkerülhető.
Kéred a pokol tüzét?
A fajtákkal való kísérletezés kapcsán kérdeztük Adriánt, hogy a nemesítés, vagy esetleges újratervezés alapján milyen utat választanak. Nagyon leegyszerűsítve: a húsos paprikára van kereslet, aminek jó az íze, vagy egy kapszaicinbombára, ami nagyon jó élményt tud adni a kedvelőinek, de másoknak leégeti a fejét?
Le kell tarolni a Scoville-skálát?
A jelenségről van házi beszámolónk is, de rájöttek, hogy a híres ember, ha a kapszaicin terhe alatt kell vallania, nagyon szórakoztató tud lenni.
Adrián egyértelműen a jó minőségű paprikák mellett tette le a voksát, ahol nem az a cél, hogy minél erősebb legyen, hanem jó, húsos paprikát tudjanak leszüretelni, ami eljut a végén a fogyasztóhoz is.
A termeléshez a magok hibrid fajtáját szerzik be. Ugyan a kifejlett paprikáknak vannak saját magjai is, a tapasztalat azt mutatja, hogy a termesztésre szánt magok jobban bírják a terhelést. Ezek megvásárlása a szezonban eleve egy befektetést jelent.
Paprikás munka
Bár a paprikák nevelését maguk végzik, a termény begyűjtésére kell a többlet munkaerő. Adriánék maréknyi visszatérő emberrel dolgoznak, máshol, nagyobb terepeken sokkal több ember szedi a paprikát, amit ő kifejezetten kerül. Mint mondja, a nagyobb szüretelő brigád egyszerűen letapossa menet közben a termést, ez pedig azon a földön, amelyen ők gazdálkodnak, felesleges kár.
A chilit szedők azt mondják, más földeken is dolgoznak a szezonban, ez jelentős részben kényszer is. A jalapeno szedése közben faggatott egyik dolgozó szerint a környéken nincs más lehetőség, ilyen és hasonló munkákból tartja el magát és családját.