Vállalkozás HVG 2024. október. 30. 11:28

Lengyelországban is eltörölhetik a vasárnapi boltzárat

A tavaly hivatalba lépő kormánykoalíció korábban ígéretet tett a 2018 óta hatályban lévő szabályozás eltörlésére.

Napirendre került Lengyelországban a vasárnapi boltzár eltörlése – számolt be az Euronews. Az országban 2018 óta néhány kivétellel nem nyithatnak ki a kiskereskedelmi egységek vasárnap, a tavaly év végén hivatalba lépő, Donald Tusk által vezetett kormánykoalíció azonban – korábbi ígéretének megfelelően – eltörölné a boltzárat.

A vasárnapi zárva tartást még a Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása alatt vezették be, a törvény legfontosabb támogatója a katolikus egyház volt. Idén korábban már a lengyel parlament, a szejm elé került egy törvényjavaslat a korlátozás enyhítéséről, most azonban teljesen eltörölnék azt.

A kormánykoalíció centrista tagjának, a Lengyelország 2050-nek a képviselője, Ryszard Petru arról beszélt a vasárnapi boltzár kapcsán, hogy az intézkedés eltörlése mintegy 4 százalékkal, 40 ezer fővel növelné a kereskedelmi szektorban foglalkoztatottak számát. A javaslat szerint vasárnap a kereskedelmi dolgozók 100 százalékos bérpótlékot kapnának munkájuk után.

Magyarországon 2015 márciusában, a KDNP javaslatára vezették be a vasárnapi boltzárat, a népszerűtlen intézkedést azonban alig egy évvel később, 2016 áprilisában eltörölték, miután az MSZP népszavazást kezdeményezett a témában – igaz, ez nem ment zökkenőmentesen, hiszen a kérdés benyújtásában emlékezetes módon kigyúrt, kopasz figurák akadályozták meg Nyakó István szocialista politikust.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.