Keletnémet politikai foglyok kényszermunkában gyártották az IKEA bútorait az 1980-as évek elején.
Az IKEA svéd bútorgyár hatmillió euró (2,42 milliárd forint) kártérítés kifizetéséről döntött azoknak a volt keletnémet politikai foglyoknak, akik kényszermunkában gyártották bútorait az 1980-as évek elején az egykori Német Demokratikus Köztársaságban (NDK) – jelentette be kedden az a mediátor, aki a volt keletnémet kommunista állampárt áldozatait összefogó szervezet (UOKG) és az IKEA közötti tárgyalásokat hangolta össze.
Evelyn Zupke az IKEA-val és az UOKG-val közös közleményében kiemelte, hogy többéves egyeztetéssorozat végén született meg a svéd vállalat jóvátételi szándéknyilatkozata. Dieter Dombrowski, az áldozatok ernyőszervezetének elnöke azt írta: “reméli, hogy az egykori keletnémet vasúttársaságot magába olvasztó Deutsche Bahn (DB) és az IKEA példáját más vállalatok is követik még a jövőben”.
Az IKEA 2012-ben egy tényfeltáró tanulmányban publikált adatok alapján volt kénytelen elismerni, hogy egyes beszállítói a vállalat vezetőinek a tudtával keletnémet politikai foglyokkal gyárttatták le egyes bútorait az egykori NDK-ban. A bútoripari konszern és áruházlánc 2022-ben tett ígéretet a volt keletnémet politikai foglyok anyagi kárpótlására, amelynek részleteit és az eljárás véglegesítését a német parlamentnek kell megszavaznia néhány héten belül. Walter Kadnar, az IKEA német leányvállalatának igazgatója kedden azt mondta, hogy a vállalat “mélységes sajnálatát” fejezi ki a történtek miatt.