Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 30. 10:07

Az orvosok fele szerint csoda, hogy még működik a magyar egészségügy

A magyar orvosok több mint egyharmada tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni egy friss felmérés szerint.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

A megkérdezettek 47 százaléka szerint csoda, hogy még működik a magyar egészségügy, több mint egyharmaduk azt tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni, és tízből nyolc szerint romlott a közszolgáltatások színvonala – derül ki egy, a magyar orvosok körében végzett felmérésből, amelynek eredményeiről a Népszava számolt be.

Kollégái közérzetéről Rékassy Balázs orvos, egészségügyi-közgazdász készített szeptember közepén kutatást a Webdoki szakmai portál olvasói között. Négy nap alatt több mint ötszázan töltötték ki a kérdőívet, a válaszadók túlnyomó többsége (87 százalék) 55 év feletti, állami ellátásban dolgozó gyógyító volt.

Az orvosok 85 százaléka szerint az egészségügy helyzete romlott a négy évvel ezelőtti, és máig 900 milliárd forintot felemésztő béremelés óta. Saját életszínvonaláról 66 százalék állította, hogy a béremelés hatására javult, negyedüknek nem változott. Nagyjából 8 százalékuknak romlott az egzisztenciális helyzete. Az életszínvonala megtartásához a válaszadók fele ugyanannyit dolgozik, mint korábban, 39 százalékuk pedig többet, és körülbelül 10 százalékuk állította, hogy kevesebb időt tölt gyógyítással, mint a béremelés előtti években.

A közszolgáltatások színvonala a válaszadók 79 százaléka szerint romlott, illetve jelentősen romlott. Saját munkakörülményeit a válaszadók 42 százaléka változatlannak ítélte, és csaknem ugyanennyien vélekedtek úgy, hogy rosszabb körülmények között dolgoznak.

Arra a kérdésre, hogy mit tart a magyarországi egészségügy legnagyobb előnyének, 47 százaléktól az a fent már említett válasz érkezett, hogy csoda, hogy még működik.

Csaknem negyedük pedig az ingyenességet jelölte meg, és mindössze az orvosok öt százaléka gondolta a rendszer előnyének, hogy hozzáférhetőek az ellátások. A hiányosságok közé sorolták a források szűkösségét, az önálló ágazatvezetés hiányát, a túlterheltséget, a motiváció, a teljesítményértékelés és az elismerés hiányát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.