Nagy Márton szerint még idén el kell dönteni, mely vállalatok, mely helyszíneken kezdhetik meg az újrahasznosító beruházások megvalósítását.
Úgy tűnik, az akkumulátorgyártás után Orbán Viktor az akkumulátorok újrahasznosításában is meglátta a lehetőséget. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ugyanis szerdán a koreai SungEel Hitech Co. nevű cég vezetőivel – Yi Kang Myunggal és kollégáival –, valamint Dél-Korea magyarországi nagykövetével, Hong Kyu Dokkal egyeztetett arról, hogyan lehet beszállni az akkumulátorfeldolgozásba.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint Nagy először is arról beszélt, hogy Magyarország már ma is élen jár a high-tech akkumulátorgyártásban, hiszen hazánk GDP-arányos exportja az akkumulátorok és akkumulátor-alkatrészek terén már ma is meghaladja az 5 százalékot, amellyel listavezető az uniós országok között.
Ez lehet, hogy így van, de attól még az akkugyártásunk mostanában nagyon rossz bőrben van:
Mindezek után Nagy arról beszélt, hogy az akkumulátorfeldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása jelenleg hiányzó iparág Magyarországon és egész Európában, így fontos az olyan cégekkel való kapcsolatfelvételt, mint a SungEel. A SungEel HiTech cégcsoportnak sikerült ugyanis először nagy mennyiségben visszanyerni a használt lítium-ion akkumulátorokból származó nyersanyagokat. A cég az NGM-közlemény szerint az akkumulátorok újrahasznosításán túlmutatóan aktívan támogatja a fenntartható, környezetbarát akkumulátor-újrahasznosítási technológiák használatát, valamint törekszik az akkumulátorokban lévő újrahasznosítható anyagok arányának növelésére is.
Nagy a találkozón azt mondta,
legkésőbb 2027-ig gondoskodni kell arról, hogy a világ legjobb technológiája álljon rendelkezésre Magyarországon, amely biztonságos és környezettudatos megoldást biztosít a nagy mennyiségű használt akkumulátor újrahasznosítására, a feldolgozott akkumulátorokból kinyerhető hasznos nyersanyagok újrafelhasználására.
Ahhoz pedig, hogy ez megvalósuljon,
még idén el kell dönteni, hogy mely vállalatok, mely helyszíneken kezdhetik meg a beruházások megvalósítását.
Az NGM-közlemény szerint a témában a Mol Csoport is aktívan érdeklődik már az üzleti lehetőségek iránt, a hulladékgazdálkodási koncessziójuk miatt adódik a természetes kapcsolódási pont. „A gazdasági együttműködés a Mol Csoport és egy világszinten jelentős akkumulátorfeldolgozó és -újrahasznosító vállalat között kölcsönösen előnyös lehet a magyar gazdaság számára” – áll az NGM-közleményben, ebből tehát kiolvasható, hogy ha az akkufeldolgozásra is ráállunk, akkor abban is a Mol lesz a főszereplő.
Nyitóképünk illusztráció.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.