Vállalkozás hvg.hu 2024. augusztus. 07. 06:11

Csányi és Lázár is lehetőséget kapna, hogy beszákoljon pár állami horgászhelyet

Horgászszövetségek mellett mintagazdaságoknak is átengedhetné a halgazdálkodási jogot az állam. Lázár Jánoshoz és Csányi Sándorhoz is tartozik ilyen.

Horgászszövetségek mellett mintagazdaságok részére is átadhatná az eredendően az államot illető halgazdálkodási jogot az illetékes miniszter. Ez egy friss agrárminisztériumi rendelettervezetből derül ki, amelyet kedden bocsátottak társadalmi vitára. 

Korábban csak horgászszövetségek számára nyílt lehetőség, hogy írásbeli kérésük nyomán kijelölés útján kössenek velük haszonbérleti szerződést a természetes vizek ilyetén hasznosítására, de tavaly év végén egy agrártárgyú (163 paragrafusos) salátatörvénnyel már beleírták a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvénybe is a mintagazdaságokat, és ezt most átvezetnék a vonatkozó miniszteri rendeletbe is. 

Magyarországon 2020-ban kormányhatározattal jelölték ki a mintagazdaságokat, ez alapján öt ilyen létezik:

  • a Bóly Zrt. amely Csányi Sándor OTP-vezér agrárcégéhez, a Bonafarm Csoporthoz tartozik, 
  • a Dalmandi Mezőgazdasági Zrt.,
  • a Lázár János építési és közlekedési miniszter irányította Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt., 
  • a több vállalkozást tömörítő Szomor Biogazdaság és
  • Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.

Ezek után tehát már nem csak horgászszövetségek, hanem a fenti mintagazdaságok is hozzájuthatnak – ha írásbeli kérésükre a miniszter jóváhagyja – halgazdálkodási joghoz a több mint 162 ezer hektárnyi hazai halgazdálkodási vízterületen.

A tervezetet jövő szerdáig lehet véleményezni a kormányzati honlapon

Borítóképünk illusztráció: Áder János korábbi államfő pecázik.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.