Egy friss kutatás szerint többéves várólisták vannak az állami idősotthonokba, ráadásul munkaerőhiánnyal is küzd a szektor. A magánellátásban azonban több százezer forintot is elkérnek havonta, ezt csak a családok kis része engedheti meg magának.
Csak többéves várólisták nyomán lehet bekerülni a hazai állami idősotthonokba, ahol ráadásul nincs elég képzett munkaerő sem – állapította meg egy friss kutatás, amelyről az azenpenzem.hu számolt be. A tanulmányt Katona Noémi és Gábriel Dóra, a Corvinus Egyetem kutatói készítették, tapasztalataik szerint a munkaerőhiány mögött elsősorban az alacsony bérek és a rossz munkakörülmények állnak.
A családok így kénytelenek a magánellátás felé fordulni, ezt azonban csak a tehetősebbek engedhetik meg maguknak. A szektorra mind a gondozók, mind a gondozottak tekintetében az óriási egyenlőtlenségek jellemzőek, a piacot pedig átszövik a személyes kapcsolatok, sokakat foglalkoztatnak szürkezónában is.
A gondozókat a családokkal többnyire csak közvetítő szerepet betöltő cégek kötik össze, ők nem csak a gondozottaktól, de a gondozóktól is regisztrációs díjat szednek be, bevételeik jelentős része pedig az utóbbiaknak tartott tanfolyamokból származik. Komoly gondot jelent az is, hogy a szakképzett munkaerő külföldre vándorol, a helyükre pedig legfeljebb olyanok érkeznek, akiknek nincs képesítése, legfeljebb az otthoni idősápolásban szereztek tapasztalatot.
A bentlakásos idősotthonokban több százezer forintot elkérnek havonta, de van olyan hely is, ahol az idős hozzátartozó beköltözését megelőzően akár 36 millió forintos egyszeri díjat is elkérnek. Egy néhány ágyas szobában történő elhelyezését 250-350 ezer forintot kell fizetni – derül ki a portál gyűjtéséből.
Hasonlóan drága az otthonápolás is, napi 6 óra is havonta 312 ezer forintba kerül csak a munkanapokon, a hétvégével együtt pedig 400 ezer forintot is elkérnek. A 10 órás ápolás 600, az egész napos, nem egészségügyi gondozásért pedig 880 ezer forintba is kerülhet.