Vállalkozás hvg.hu 2024. június. 19. 09:37

Parazitákat találtak az előre megmosott zöldségekben

Az eset Angliában történt.

A Kenti Egyetem csomagolás előtt megmosott zöldségeket és vizsgált és meghökkentő eredményre jutott:

a minták 17 százalékában találtak találtak Cryptosporidium nevű egysejtű parazitát, amely hasmenést és betegséget okozhat.

„A Cryptosporidium jelenléte miatt felül kellene vizsgálni a beszállítók által a termelési lánc mentén alkalmazott higiéniai módszereket” – kommentálta az eredményeket a kutatást vezető Anasztasziosz Csuszisz. A vizsgálatot 2023 májusa és júliusa között végezték el 36 terméken.

A kutatás szerint az előmosott és fogyasztásra kész zöldségeket klóros fertőtlenítőszert tartalmazó vízzel mossák át, ám úgy tűnik, hogy a Cryptosporidium-részecskék ellenállnak a fertőtlenítésnek. Ha azonban forrásban lévő vízzel átmossuk a zöldséget, úgy el lehet pusztítani.

A Cryptosporidium-fertőzés egészséges immunrendszerű embereknél hasmenéssel jár, azoknál azonban, akiknek legyengült az immunrendszerük, kezelés nélkül akár életveszélyes állapot is kialakulhat – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján. A fertőzést az „utazók hasmenésének” is szokták nevezni, mivel a parazita gyakran fertőzött víz (patak, tó, forrás) fogyasztásával terjed.

Előfordulhat, hogy a fertőzés tünetmentesen zajlik, többnyire azonban két hétig, néha akár öt-hat hétig is jelen lehetnek a tünetek, amelyek el is múlhatnak és később újra megjelenhetnek. A legyengült immunrendszerű betegek, például a HIV-fertőzöttek, fogékonyabbak a fertőzésre, esetükben a betegség sokkal súlyosabb tünetekkel járhat, illetve kialakulhat a fertőzés krónikus, nehezen kezelhető formája is.

Az NNGYK honlapján is az olvasható, hogy a parazita rendkívül ellenálló a legtöbb fertőtlenítőszerrel, például a klórral szemben is, csak a forralás pusztítja el. A parazita az állatokban (szarvasmarha, bárány, vadállatok, kutya, macska, madarak stb.) és az emberekben élősködik, a szájon át kerül a szervezetbe, majd megtelepszik a vékonybél falában, ahol elkezd szaporodni. Ellenálló formája, a ciszta a széklettel ürül nagy mennyiségben, ami így rendkívül fertőző.