Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

Kevesebbet vásároltak a magyarok tavaly a SPAR-ban, mint egy évvel korábban, de az üzletlánc így is nyereséges lett volna, a 30 milliárd forint különadó viszont mínuszba küldte le a céget. Arról, hogy a kormány beperelte volna a SPAR-t, a cég vezetői még nem kaptak semmilyen értesítést, és azt tartják valószínűnek, hogy nem hagyja el a bolt Magyarországot.

2023-ban is veszteséges lett a SPAR Magyarország – mondta el Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország elnök-ügyvezető igazgatója. Konkrét számot most még erről nem tudott közölni (az éves beszámoló leadási határideje május 31.), de kérdésünkre egy olyan becslést azért vállalt: nagyjából ugyanaz a mostani veszteség nagyságrendje, mint egy évvel korábban – 2022-ben 13 milliárd forintos lett a mínusz.

Az eredményt a különadó küldte le mínuszba: a vállalat közel 30 milliárd forint különadót fizetett be tavaly. Ez pedig azt hozza magával, hogy a beruházások csökkentek, a 2021-es 32 és a 2022-es 31 milliárd után 22 milliárd forintra, nagyon meg kell fontolni, hogy mire költenek – mondta Heiszler Gabriella.

A forgalom nagyjából 4 százalékkal csökkent, ha az eladott termékek mennyiségét nézik, ez jóval kisebb visszaesés, mint az országos kiskereskedelmi átlagban mért 8 százalék. Forintban pedig most először lett négy számjegyű milliárdos a SPAR éves forgalma: tavaly 1023 milliárd forintot költöttek ott a vevők, ami 15,79 százalékos növekedést jelentett – vagyis az infláció alatti volt az emelkedés.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter perrel fenyegette meg a SPAR-t, Heiszler erről a sajtótájékoztatón annyit mondott, hogy nem kaptak még meg semmilyen hivatalos értesítést perről.

Arra a kérdésre, hogy tervezi-e a SPAR a kivonulást Magyarországról, Heiszler Gabriella azt mondta:

„Ezt nem én döntöm el, hanem a tulajdonos, de amennyire beszélgetek vele, szerintem nem.”

Amikor pedig arról kérdezték, hogy Orbán Viktor valamelyik rokonának részéről tényleg érkezett-e megkeresés, hogy megvegyék a SPAR magyarországi boltjait – konkrétan Tiborcz István neve került szóba, de a miniszterelnök veje tagadta, hogy lett volna ilyen terve –, szintén csak annyit mondott, hogy ezt az üzlet osztrák tulajdonosi körének kell tudnia, nem a magyar leányvállalat vezetőinek. Egy konfliktushelyzet van most, mindenki azon dolgozik, hogy ezt lezárják – tette hozzá.

Így spóroltak a vásárlók

Amellett, hogy az összforgalom visszaesett, egy szegmensben volt növekedés: a saját márkás termékekből 3,8 százalékkal többet vásároltak, mint egy évvel korábban, 19,3 százalékkal több pénzt kifizetve ezekért az árukért. A saját márkás áruk így pontosan a cég teljes forgalmának egyharmadát jelentették – mondta el Eduard Vonier ügyvezető igazgató. Ez általános jelenség volt tavaly a magyar boltokban: annyira nem maradt az embereknek pénzük, hogy elkezdték az olcsóbb saját márkás termékeket vásárolni a korábbinál sokkal nagyobb mennyiségben.

Az online vásárlás az árbevételnek még mindig nagyon alacsony részét jelenti a SPAR-nál. Azt is elmondták, hogy 26 590 forint egy átlagos online vásárlás összege.

A vállalat forgalmának 13 százalékát, 134 milliárd forintot adja a franchise hálózat, ebben kisebb települések már korábban is meglévő boltjai és a benzinkúti üzletek vesznek részt, nekik adja a SPAR az üzleti hátteret és persze a márkanevet. Jelenleg 273 ilyen üzlet van, ebből tavaly 22 nyílt meg – tette hozzá Szalay Zsolt ügyvezető igazgató. További majdnem 66 milliárd forint bevételt hozott a bicskei Regnum Húsüzem.

Még a tavasszal indulhat a visszaváltás

Kérdésünkre azt is elmondták a cég vezetői: hamarosan elérhetők lesznek a boltokban a saját márkás, 50 forintos visszaváltható egyutas palackok. A logisztikai raktárakba ezekben a hetekben szállították be az első palackokat, a vásárlók 1-2 héten belül találkozhatnak ezekkel. Lehet, hogy az egyik boltban még a régi palackok lesznek, pár száz méterrel arrébb pedig már az új, a váltás hetei nem lesznek egyszerűek sem a dolgozóknak, sem a vevőknek, de pár hónap után mindenki hozzá fog szokni ehhez – mondta kérdésünkre Heiszler.