Többek közt az uniós jogharmonizáció az ok szerintük.
Eddig Magyarországon még nem látott jogokat kap a GVH a kormánytól, miután egy törvénymódosítással bevezetik az alapvető jelentőségű vállalkozások fogalmát, és a versenyhivatal kötelezheti az adott céget, hogy értékesítsék a vállalatot – írtuk meg tegnap a társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentum alapján.
Ezen túl a jövőben az alapvető jelentőségű vállalatokkal szemben a GVH megtilthatja, hogy a saját ajánlatukat kedvezőbben kezeljék az üzletfeleik ajánlatánál, valamint az üzletfelei által gyűjtött adatok felhasználását is erősen korlátozhatja. Előírhat tájékoztatási kötelezettséget is, valamint “amennyiben az alapvető jelentőségű vállalkozás nem tudja ellátni a működését, vagy olyan helyzetbe kerül, amelyben fennáll annak közvetlen veszélye, hogy nem tud eleget tenni kötelezettségeinek”, akkor a GVH az ellátásbiztonság érdekében kötelezhetné
- az érintett cég tulajdonosait a társaságban meglévő tulajdonrészük részben, vagy egészben történő értékesítésére,
- a társaságot eszközök átadására kijelölt szolgáltatónak költségalapú díj melletti üzemeltetésre,
- a társaságot vezető testületében más vezető állású személy megválasztására vagy kinevezésére
- tagsági részesedések más tulajdonosok részére történő átruházását, és felfüggesztheti a tagsági részesedéshez kapcsolódó szavazati jogokat
- az igazgatóságot a közgyűlés összehívására.
A törvénymódosítást azóta benyújtották a parlamentnek is, ebben pedig szerepel a kormány indoklása is. Eszerint a különböző versenytorzulás kiküszöbölése érdekében bővítik a GVH hatásköreit, és megemlítik azt is, hogy ez a lépés biztosítja az uniós joggal való összhangot is. Bár ezt nem fejtik ki jobban, vélhetően arra gondolnak, amire tegnap a versenyhatóság is felhívta a figyelmet, miszerint a német jogban már létezik hasonló gyakorlat.
Az indoklásban arról is írnak, hogy a GVH hatáskörének „preventív célú” bővítését annak érdekében lépik meg, hogy „ha olyan piaci helyzet áll elő (pl. ellátásbiztonság veszélyeztetése), amely hatósági beavatkozást igényel”, akkor a versenyhatóság „hatáskörrel rendelkezzen az érintett ágazatban működő vállalkozást alapvető jelentőségű vállalkozássá minősíteni és kötelezettséget kiszabni rá”.