Tovább folytatódik a saga.
Márciusban közepén jelentette be a SPAR, hogy az Európai Bizottsághoz fordult a magyar kiskereskedelmi különadó miatt. Szerintük ugyanis a teher diszkriminatív és jogellenes.
A kormány akkori kommunikációja szerint a rezsicsökkentés és a haderőfejlesztés finanszírozása érdekében meghozott szabályok szerint a 100 milliárd forintot meghaladó bevételnél az addig 2,7 százalékos elvonást 4,1 százalékra emelték, a 30–100 milliárd forintos sávra pedig 1 százalékos adót vetettek ki, szemben a korábbi 0,4 százalékossal.
A SPAR EB-hez benyújtott panasza szerint a kormány beavatkozása körülbelül 90 millió euróval növelte a költségeiket, és tavaly közel 50 millió eurós veszteséget okozott.
Ezek után már nem volt jó a kapcsolat a két fél között, és erre csak ráerősített az, amikor a cég osztrák vezetője már arról is beszélt egy interjúban, hogy Orbán egy rokonának akarhatott részesedést szerezni a SPAR-ban.
A kormány ezek után teljes letámadásba kezdett:
- Először az NGM közölte, hogy a SPAR rosszul gazdálkodik, álhíreket terjeszt.
- Majd Lázár János még a kormánytól is szokatlanul kemény hangnemben szólt be a SPAR-nak.
- Ezt követően írtunk arról, hogy a Nézőpont is rápillantott a SPAR gazdálkodására, és Rogán Antal is büszke lenne arra, amire jutottak.
- Nagy Márton pedig berendelte a vállalat vezetőjét, és „következményekkel” fenyegette meg az üzletláncot.
És még nincs vége: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója ugyanis a Facebook-oldalán közölte, hogy visszautasítják a SPAR vádjait, majd hozzátette:
A kormány ezenfelül vizsgálja a jogi úton történő elégtétel lehetőségeit.
Aztán persze nem bírta ki, hogy ne szóljon be még a kiskereskedelmi láncnak: „A magyar kormány a kis- és közepes, magyar tulajdonú vállalkozások támogatását prioritásként kezeli, viszont a kiskereskedelmi üzletágban levő magyar és külföldi vállalkozásoknak egyenlő jogi feltételeknek kell megfelelniük. Vannak nyereséges kiskereskedelmi láncok, mások viszont ugyanolyan piaci környezetben veszteségesek. A rossz üzletpolitikáról azonban egyik vállalkozás esetében sem a magyar kormány tehet!”