Az Építési és Közlekedési Minisztérium szerint az ő számításuk a helyes, valóban évi 1 milliárdos lesz a tarifareform pluszköltsége, és nem 10-13 milliárdos, ahogy azt a lap becsli.
Látványosan fals számokat közölt az Építési és Közlekedési Minisztérium, 1 milliárd helyett inkább évi 10-13 milliárd forintos pluszköltséget jelent a költségvetésnek a tarifareform, írta meg hétfő reggeli cikkében a G7.
Mint a lap rámutatott, a tarifareform keretében 900 ezer határon túli magyarnak teszik ingyenessé a magyarországi közlekedést – ennek az EKM szerint semmilyen költségvetési hatása nem lesz –, efelett 2,3 millió "hazai" embernek teszik ingyenessé vagy olcsóbbá az utazását.
A jelenleg hatályos kormányrendelet szerint az ingyenes utazások után úgy kompenzálja az állam a helyközi szolgáltatókat, hogy a teljes bruttó menetdíjbevételük egy meghatározott százalékát adja át nekik. A buszos közlekedésnél az eddig teljes bevétel 20 százalékáról 53,5 százalékra nő, a vonatos közlekedésnél pedig az eddig teljes bevétel 30 százalékáról 53,5 százalékra. A MÁV-START és a Volánbusz így 25 milliárd helyett 54 milliárd forintot kapna. A G7 becslése szerint összességében az új tarifareform kiterjesztett ingyenes kedvezményei valójában 10-13 milliárd forint többletköltséget jelentenek majd a kormányzatnak évente, míg az ÉKM ezt csak 1 milliárdra teszi.
A minisztérium hétfő délelőtt reagált a cikkre, közleményükben azt írják, hogy az ő számaik márpedig stimmelnek, az újságíró számai viszont tévesek, vagy ami rosszabb, szándékosan megtévesztők. Közleményük szerint "a G7 cikke kizárólag a közelgő választási kampány fényében értelmezhető".
Az ÉKM szerint a szerző egy olyan állítást ismétel meg hosszabban és bonyolultabban, "amely már tavaly, a vármegye- és országbérletek bevezetésekor is elhangzott, és amelyet az élet azóta többszörösen cáfolt". A minisztérium szerint "a gyakran politikai ambícióval is rendelkező közlekedési szakértők" tavaly májusban is több tízmilliárdos veszteséget jeleztek előre az új bérletek bevezetése miatt, a gyakorlat azonban cáfolta őket: az eredmény nem 30-40 milliárdos veszteség, hanem mintegy 6 milliárdos többletbevétel lett. Az olcsóbb bérletekből több fogyott, mint a korábbiakból, eddig a pillanatig mintegy 5,5 millió darab, írja az ÉKM.A továbbiakban a minisztérium arról ír, hogy
- "a G7 újságírója ebben a cikkében is virtuális számokkal, téves adatokkal dolgozik,"
- "az ÉKM és a MÁV-VOLÁN-csoport szakemberei viszont a valós utazási szokásokon alapuló adatokkal."
"A Pénzügyminisztérium szakembereinek bevonásával elvégzett költségvetési számítások természetesen ezeken alapulnak" – áll az ÉKM közleményében.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.