Olcsóbban termel a magyar ipar, mint egy évvel ezelőtt. Hiába esnek az árak augusztus óta, 2023-ban éves átlagban így is jókora drágulás volt 2022-höz képest.
Tovább estek az ipari termelői árak: decemberben 7,2 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Ez egymás után az ötödik hónap, amikor alacsonyabb árszintet mért a Központi Statisztikai Hivatal, mint 2022 azonos időszakában.
Persze a 2022-eshez képest nem csoda, hogy olcsóbb lett a termelés. Az éves összehasonlításnál is fontosabb lehet, hogy havi szinten is csökkentek az árak, 0,7 százalékkal készültek a termékek olcsóbban, mint novemberben.
Ez nem azt jelenti, hogy mennyit kell fizetni a termékekért, hanem azt, hogy a termelő mennyiért készíti el (és adja tovább a boltoknak), de az, hogy csökkennek az árak, fékezi a fogyasztói árak emelkedését is.
A belföldi eladásra készült termékek átlagosan 3,6 százalékkal olcsóbban készültek el, mint 2022 utolsó hónapjában. A külföldi értékesítésre szánt áruk pedig 6,2 százalékkal kevesebb pénzbe kerültek a termelőknek.
De hiába volt árcsökkenés 2023 augusztusától kezdve, az év elején úgy száguldottak az árak, hogy éves összesítésben 2023-ban még így is 7,8 százalékkal voltak magasabbak a termelői árak a 2022-esnél. Leginkább ezt az energiaipar húzta, a belföldi eladásra ez a szektor 62,7 százalékkal drágábban termelt, mint 2022-ben, hiszen ez volt az első olyan év, amikor már nem a rezsicsökkentett árakon lehetett az energiahordozókat eladni.