Ugyan a Nemzeti Választási Bizottság már augusztusban hitelesítette a párt kezdeményezését, ám a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Kúrián támadta meg a végzést, majd az Alkotmánybírósághoz is eljutott az ügy.
Megkezdheti a Jobbik az aláírásgyűjtéseket a kötelező iparkamarai hozzájárulás eltörlését kezdeményező népszavazáshoz – írja a Telex. Mi is beszámoltunk róla még augusztusban, hogy a párt népszavazási kezdeményezését hitelesítette a Nemzeti Választási Bizottság, ám ezt követően a Parragh László vezette Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Kúrián támadta meg a végzést, majd az ügy az Alkotmánybíróságra is eljutott, mivel az iparkamara a Kúria elutasító döntését Alaptörvény-ellenesnek tartotta. A taláros testület azonban nem értett egyet az iparkamarával, így az Ab decemberi döntését követően elhárult minden jogi akadály az aláírásgyűjtések megkezdése elől, amihez a párt január 22-től hozzá is láthatott.
A Jobbiknak 120 nap áll rendelkezésére, hogy összegyűjtse azt a 200 ezer aláírást, ami kötelezné az Országgyűlést a népszavazás kiírására, a gyűjtéssel azonban április 20-án, az önkormányzati választásokat megelőző kampányidőszak miatt le kell állniuk és csak a választásokat követően folytathatják.
Az éves 5000 forintos kötelező kamarai hozzájárulás elsőre nem tűnik soknak, ám ennek a pénznek a befizetéséért cserébe a Jobbik szerint nem kapnak semmit a vállalkozások, ráadásul a tagdíjakból ráeső részt a kamara meglehetősen furcsa dolgokra is képes elkölteni. Mi írtuk meg még két éve, hogy a kötelező tagsági díjból vásároltak már Sao Paulóba szóló luxusrepülőjegyeket, infografikákat rendeltek 30 millió forintért, sőt, még a felcsúti gimnáziumnak is jutott némi apró.
VIP repülőjegyek Sao Paulóba, tízmilliók "mentális felkészítésre": megszereztük az MKIK szerződéseit
Közérdekű adatigényléssel sikerült hozzájutnunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2012 óta megkötött, 2 millió forint feletti szerződéseinek listáihoz, amelyekből kiderül, mire megy el az MKIK pénze, közte az 5 ezer forintos kamarai hozzájárulások 10 százaléka. Van itt minden: repülőjegyek Sao Paulóba, infografikák 30 millió forintért, egy kis apró a felcsúti gimnáziumnak.