Vállalkozás hvg.hu 2024. január. 17. 06:57

Hiába kapott milliárdokat munkahelyteremtésre a salgótarjáni akkuipari üzem, most elbocsátják a magyar munkásaikat és vietnámiakat vesznek fel helyettük

Az elbocsátott munkások igen nehéz helyzetbe kerültek, mivel Nógrád megyében a legmagasabb a munkanélküliségi ráta.

December óta mintegy 60, magyarországi illetőségű dolgozót bocsátottak el a dél-koreai tulajdonú Bumchun Precision Hungary Kft. salgótarjáni üzeméből – írja a 24.hu. A gyár 2020 óta működik a városban és elektromos autók akkumulátoraihoz állít elő alkatrészeket.

Az elbocsátott dolgozók szalag melletti, betanított munkát végeztek és a portál szerint jellemzően nem a gyár saját munkásai voltak, hanem különféle munkaerő-kölcsönző cégek révén foglalkoztatták őket.

A felmondások azt követően kezdődtek el, hogy tavaly nyáron a Bachumhoz nagyobb számban kerültek vietnámi vendégmunkások, akiket még a magyarok tanítottak be olyan feladatok elvégzésére, mint a gépkezelés, vagy a gépfeltöltés. A portál információi szerint jelenleg már az ázsiai munkások dolgoznak az állásukat veszített hazaiak helyén.

Ugyan minderről hivatalos megerősítést nem adott a cég, az ügyben érdeklődő Berki Sándor ellenzéki országgyűlési képviselőnek is csak egy e-mail-címet adtak, amin érdeklődhet. A cég hivatalos értesítési címe ráadásul egy magánlakásé és a hozzátartozó telefonszám is értelemszerűen ott csörög ki, a tulajdonos pedig többször is közölte, hogy neki semmi köze a Bumchunhoz. A 24 is kereste a vállalatot a megadott elérhetőségeken, az e-mailre még nem válaszoltak, a telefonhívást pedig a fogadó fél bontotta.

 

1500 milliárd forintnyi beruházás, balhék és balesetek - ez volt a magyar akkuipar 2023-ban

Rengeteg ígéret, amelyeket helyben egyre durvább ellenérzések fogadnak - így foglalható össze, hogy mi történt a magyarországi akkumulátoriparban idén. Hatalmas gyárak érkeznek, de egyelőre nem tisztázott, ki fog ezekben dolgozni, sem az, hogy ki fogja feldolgozni a hulladékukat.

A munkások ugyanakkor úgy tudják, hogy január elején ismét 30 vietnámi érkezett az üzembe, mialatt a vállalatvezetés egy újabb, ezúttal 50 fős leépítést lengetett be. A portál tudott is beszélni az egyik elbocsátott munkással, aki maga is egy munkaerő-kölcsönző cégen keresztül dolgozott a Bumchunnnak gépkezelőként. A volt dolgozó elmondta, hogy a vietnámiak betanítása után mindenféle különösebb indok nélkül bocsátották el, annyit közöltek csak vele, hogy létszámleépítés van. Ugyanakkor erről egyelőre semmiféle papírt nem kapott, mivel az állítólag jövő hétre fog elkészülni.

A kölcsönzött munkavállalók foglalkoztatása és elbocsátása sokkal egyszerűbb, mint az állományba vett alkalmazottaké, ugyanakkor az általános szabályok szerint a munkaviszony felmondással történő megszüntetését a munkáltató indokolni köteles, ami viszont a forrásunk esetében nem történt meg. Szintén előírás, hogy a kölcsönzött munkavállalót egyoldalú felmondás esetén is minimum tizenöt nap felmondási időben kell részesíteni, amennyiben letöltötték a három hónap próbaidőt – ám a dolgozónak ezt az opciót sem kínálták fel – írja a 24.

A portál értesüléseit megerősítette az elbocsátott munkást delegáló munkaerő-kölcsönző cég ügyvezetője is, aki elmondta, hogy a 60 elbocsátott dolgozó közül mintegy 20-at ők kölcsönöztek a dél-koreai vállalatnak, illetve azt is megjegyezte, hogy az ő tudomása szerin t is a vendégmunkások érkezése tette szükségessé a leépítéseket.

A Bumchun Precision salgótarjáni gyárának megépítéséről annak idején mi is beszámoltunk, az öt évvel ezelőtti történetből az is kiderül, hogy a kormánytól 2,65 milliárd forint támogatást kaptak azért, mert 200 munkahely megteremtését vállalták, Szijjártó Péter nagy pezsgős koccintások kíséretében büszkélkedett el annak idején a hírrel.

Most azonban a Bumchun lépése a nemrég módosított vendégmunkástörvény előírásainak sem felel meg, hiszen eszerint elvileg csak annyi vendégmunkás jöhetne Magyarországra, ahány betöltetlen álláshely van, illetve minden egyes munkahely esetében meg kell vizsgálni, akad-e magyar, akivel be lehet tölteni és vendégmunkást csak akkor lehet szerződtetni, ha magyar munkavállaló nem jelentkezik az adott állásra – zárja cikkét a 24.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.