Vállalkozás hvg.hu 2024. január. 09. 09:46

A Richter és az OTP is nyitott a lehetőségre, hogy ingyen kapjon kastélyokat Lázár Jánostól

Ehhez még azért Novák Katalinnak is lesz egy-két szava.

A kormány kastély-örökbefogadási programot indít azzal, hogy „nagy magyar vállalatoknak, az OTP-nek, a Molnak, a Richternek és más nemzetközi háttérrel is rendelkező vállalatoknak felajánlják, hogy néhány megmentésre érdemes kastélyt fogadjanak örökbe” – jelentette be decemberben Lázár János, építési és közlekedési miniszter. Az akkori közlés szerint az „örökbefogadónak”, azaz a kastélyokat ingyen megkapó cégeknek gondoskodnia kell arról, hogy minden magyar ember hozzáférjen ezekhez az épületekhez, másrészt az örökbefogadó felelőssége, hogy „nevelgesse ezeket az épületeket, vagyis az eredményéből és a profitból jelentős összegek elköltésére” biztosít a kormány lehetőséget.

Az ATV most megkereste a Richert és az OTP-t, hogy részt vennének-e a programban, a gyógyszergyártó cég pedig úgy reagált, hogy

„a Richter kapott megkeresést az elképzeléssel kapcsolatban, és folytak előzetes egyeztetések róla. Elkötelezettek vagyunk a kulturális örökség és az épített örökségünk védelme iránt, ezért komolyan fontolóra vettük a kérdést”,

míg a pénzintézet szerint

„a vonatkozó részletszabályok megismerését követően nyitottak vagyunk az egyeztetésekre, amennyiben hozzá tudunk járulni a nemzeti értékek fenntartásához úgy, hogy az nem jár jelentős teherrel az OTP Bank számára.”

A két cég azonban nem mehet biztosra, hiszen Novák Katalin köztársasági elnök megvétózta Lázár kastélytörvényét, mondván bár az örökbefogadásra vonatkozó koncepció támogatható, a törvény rendelkezései anélkül teszik lehetővé a magántulajdonba adást, hogy ehhez a törvényalkotó a nemzeti vagyon megfelelő védelmét biztosító garanciális szabályokat teljeskörűen meghatározta volna.

Ez pedig kiborította Lázárt, aki azóta többször is támadta Novákot, egyszer például úgy fogalmazott, hogy „gyávaság és régi kommunista reflexek is állhatnak” amögött, hogy Novák Katalin államfő az Alkotmánybírósághoz küldte az általa előkészített kastélyprivatizációs törvényt. Ezt már Orbán Viktor sem hagyta szó nélkül, és az általa tartott Kormányinfón jelezte, a kormány összességében tiszteli az államfőt. Ez sem állította le azonban Lázárt, aki azóta azt is közölte, hogy „ha lehetőséget kapok rá, személyesen szeretném megvédeni a kastélytörvényt az Alkotmánybíróságon!”. A közlekedési miniszter éppen ezért címzett is egy levelet az Alkotmánybíróságnak, és kezdeményezi a személyes meghallgatást.

Lázár Jánosról hétfőn jelent meg egy nagyobb anyagunk, érdemes elolvasni:

Lázár János több lépéssel előre tervez, így ha azt állítja, hogy nem indul 2026-ban, abból még bármi is lehet

Komolyan gondolja Lázár János, hogy 22 év után nem méreti meg magát egyéni jelöltként csongrád-csanádi választókerületében - mondják az őt ismerők. De mi állhat a váratlan és meglepő döntés mögött? Politikai nyilatkozatai vagy miniszteri döntései megharagíthattak valakit? Ha Lázár valóban két-három lépéssel mindig előre tervez, okozhat még meglepetést - Hódmezővásárhelynek és a Fidesznek is.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.