Vállalkozás hvg.hu 2023. december. 19. 15:13

A Decathlon a szankciók ellenére is ellátta áruval az oroszországi üzleteit

Mindezt a francia cég egy dubaji fedővállalkozáson keresztül bonyolította.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A Decathlon a szankciók ellenére is ellátta áruval az oroszországi üzleteit – derül ki a Disclose oknyomozó felület anyagából, amelyet az Euronews szemlézett. A francia sport- és szabadidőcikkeket árusító cég egy dubaji fedővállalkozáson keresztül bonyolította mindezt. Az ügylet folyamán a Decathlon legalább 11 millió euró értékben szállított sportruházatot Oroszországba.

A Disclose szerint a menetrend a következő volt: az árucikkeket legyártották Bangladesben, majd egy dubaji cég megvásárolta és elszállította őket Norvégiába, onnan kerültek át Oroszországba.

A tavaly februári Ukrajna ellen indított támadás valóságos szankciózuhatagot hozott az oroszok fejére, és az ország területén működő nyugati cégek is sorra jelentették be kivonulási szándékukat. Ugyanakkor tény, hogy a szankciók a fegyverek, luxuscikkek és olyan termékek behozatalára vonatkoznak, amelyek erősítenék az orosz ipar kapacitásait, és a sportruházati cikkek valóban nem tartoznak ezekbe a kategóriákba. Ráadásul a Decathlon tulajdonosa, a Mulliez csoport azon kevés francia cégek egyike, amelyik továbbra is üzleti tevékenységet végez Oroszországban, így a birtokában lévő Auchan sem vonult ki onnan, olyannyira nem, hogy az áruforgalmának 10 százalékát ott bonyolítja le.

A háború kitörése után néhány héttel a Decathlon bejelentette, hogy felfüggeszti az oroszországi tevékenységét, majd egy évvel később arról is döntés született, hogy 36 ottani üzletét eladja az orosz ARM nevű cégnek.

Igen ám, de amikor ezek az üzletek novemberben kinyitottak, tele voltak Decathlon-termékekkel, miközben a cég a Disclose-nak annyival kommentálta a történteket, hogy megtesznek mindent, ami csak lehetséges annak érdekében, hogy megszüntessék a termékeik oroszországi újraértékesítését.

Frissítés 21:21-kor: Cikkünk megjelenése után a Dechatlon kiadott egy közleményt, amely szerint a vállalat idén október óta nem üzemeltet többé áruházat, nem foglalkoztat alkalmazottakat, és nem rendelkezik részesedéssel az Orosz Föderációban működő vállalkozásokban.

Azt állítják, hogy azért ruházták át minden tárgyi eszközüet és korábbi tevékenységüket a Desport márkát tulajdonló ARM vállalatra, hogy ezzel biztosíthassák a korábbi munkavállalóki az új tulajdonosnál is zavartalanul folytathassák a munkát, ha akarják.

"A tranzakció lezárása érdekében a hatályos helyi és nemzetközi szabályozásokkal összhangban megállapodtak abban, hogy korlátozott ideig korlátozott mennyiségű terméket szállítanak, hogy támogassák a vevőt új tevékenységeinek elindításában, és ezáltal megőrizzék a korábbi csapattársak munkahelyeit" - fogalmaz a közlemény.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Hann Endre, Nagy Réka 2024. december. 19. 09:40

A harmincas, negyvenes nők megnyerése az egyik nagy kihívás Magyar Péteréknek

Az év utolsó hónapjaiban is folytatódott a Tisza néppártosodása, már nemcsak a fiatalabbak, hanem a középkorúak is Magyar Péter pártját preferálják a Fidesszel szemben. A legidősebb és legalacsonyabb iskolázottságú csoportok viszont változatlanul masszív támogatói a kormánypártnak.