Számos nagy értékű állami építési beruházást függesztettek fel, és az építőipari kivitelező cégek is megrendeléshiánnyal küzdenek.
Az építésgazdaság összes ágazata megsínyli a már másfél éve tartó visszaesést, ráadásul az általános csökkenést fokozta, hogy a kormány, Lázár János építési és közlekedési miniszter vezetésével számos nagy értékű állami építési beruházást függesztett fel. A magánszektor még előbb lépett, ugyanis a fejlesztők és beruházók nem igazán indítanak új projekteket, az építőipari kivitelező cégek is megrendeléshiánnyal küzdenek, a mérnöki és a tanácsadói vállalkozások is megsínylik a helyzetet. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségén (ÉVOSZ) belül működő Mérnöki Vállalkozások Tagozatának friss felmérése megerősíti, hogy a mérnöki és tanácsadó cégek helyzete nagyon súlyos – írja az mfor.hu.
A válaszadók 56 százaléka az idei évre a nettó árbevétel csökkenésére számít 2022-höz képest, de már tavaly is majdnem ilyen rossz arányt mondtak 2021-hez viszonyítva. A cégek közel fele a jövedelmezőségük romlásával kalkulál, mindössze 8 százalékuk vár javulást. Tavaly az árbevétel-arányos jövedelmezőség a cégek 28 százalékánál még 5-10 százalék közötti, 40 százalékuknál 10 százalék feletti volt a megelőző évhez képest
A felmérés szerint a veszteségek csökkentése érdekében a vállalkozások közel kétharmada fontosnak tartja a digitális átállást, mellette a válaszadók egy része a szolgáltatási mix összetételének változtatásában is gondolkodik, de a létszámcsökkentés is felmerült már, most 10-ből 4 cég nem zárja ki, hogy ezt meg kell tennie idén vagy a jövő év elején.
Ugyanakkor a szervezetátalakítás, az energiatakarékosság és a saját beruházás is kiút lehet, de azt egyelőre nem nagyon választják. A vállalkozások több mint fele úgy látja, hogy a munkaerőpiacon a korábbiakhoz hasonlóan, vagy könnyebben találnak szakképzett munkaerőt, így azok a cégek, amelyek a létszám emelésével vagy minőségi cserével kalkulálnak, vélhetően megtalálják számításukat.