A lakossági ügyfeleknek évente átlagosan 35 ezer forintjába kerül a bankszámla-fenntartás, holott ingyenes számlacsomagok is elérhetők.
Egy kedvező számlacsomag segítségével sok pénz megspórolható, de ehhez az kell, hogy az ügyfelek rendszeresen áttekintsék a banki költségeiket – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rövid tanulmánya.
A jegybanki tanulmány 2021-es adatokkal mutatja be, hogy pontosan hogyan oszlottak meg az ügyfelek által fizetett díjak. A legtöbb pénzt a számlavezetési díj emészti fel (24,7 százalék), ezt követi a készpénzfelvétel és -befizetés költsége (23,9 százalék), a dobogó harmadik fokán pedig az átutalások költsége áll (16,9 százalék). Az SMS-díjak összességében a kiadások 14,4 százalékáért felelnek, de itt komoly eltérések figyelhetők meg az ügyfelek szokásaitól függően. A bankkártyához kapcsolódó díjak részaránya 13,2 százalék, míg egyéb jogcímeken a költségek 6,9 százalékát vonják le a bankok.
Egy ponton az MNB konkrét pénzösszeget is közölt: tudjuk, hogy a kártyadíj 2021-ben fejenként átlagosan 4 600 forintba került. Ennek ismeretében pedig már pontosan kiszámítható, hogy átlagosan mennyit költenek a lakossági ügyfelek a különféle szolgáltatásokra.
- Számlavezetési díj: 8 600 forint.
- Készpénzfelvétel és -befizetés: 8 300 forint.
- Átutalások: 5 900 forint.
- SMS: 5 000 forint.
- Bankkártya: 4 600 forint.
- Egyéb: 2 400 forint.
- Összes éves számlaköltség: 34 800 forint.
Látható, hogy a felügyelet statisztikái szerint a lakossági ügyfeleknek évente 35 ezer forint körüli kiadást jelent a bankszámlájuk fenntartása, illetve az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele. Ráadásul a fenti számok a prémium kártyák díját még nem is tartalmazzák, tehát a bankok által levont összes éves költség valójában még ennél is magasabb lehet.
Országosan 330 milliárd forintra tehető a teljes költség
A jegybank tavalyi, a pénzforgalmi infrastruktúrákról szóló publikációjából azt is kiolvashatjuk, hogy a bankok 2021-ben kb. 9,5 millió bankszámlát vezettek természetes személyeknek. A felnőtt lakosság elsöprő többségének (87 százalék) van legalább 1 bankszámlája, és közel ugyanannyian (85 százalék) rendelkeznek legalább 1 bankkártyával. Egynél több bankszámlája csupán a lakosság 3 százalékának van.
A két szám szorzataként (9,5 millió ügyfél, évi 34 800 forint átlagos költség) adódik, hogy 2021-ben az összes bankszámlaköltség meghaladta a 330 milliárd forintot. A nagyságrend érzékeltetésére: ugyanabban az évben a magyar állam havonta kb. 342,6 milliárd forintot költött nyugdíjkifizetésekre.
Hol tudjuk megnézni, hogy mennyit költöttünk a bankszámlánkra?
Akik szeretnék egyénileg kideríteni, hogy mennyibe kerül a saját bankszámlájuk, azok a netbankban megtalálhatják az úgynevezett PAD-díjkimutatást, amely minden év január 31-ig bezárólag jelenik meg. A dokumentum feketén-fehéren tartalmazza, hogy az előző naptári évben milyen jogcímen pontosan mekkora összeget vont le a számlavezető bank az ügyféltől.
A Bankmonitor szakértői szerint nem ritka, hogy egy kedvezőtlen költségszerkezetű, de nagyon aktívan használt bankszámla esetében az évi 100 ezer forintot is meghaladja a díjkimutatás összegző sorában olvasható érték. Ez a költség sok esetben jelentősen csökkenthető – vagy akár teljesen elkerülhető – lenne, hiszen a jelenlegi piacon már ingyenes bankszámlák is elérhetők.
A Bankmonitor szakértői ezért azt javasolják, ha letöltöttük a kimutatást, és azt látjuk, hogy évi több tízezer forintot fizetünk a banknak, akkor érdemes megfontolni a bankszámla lecserélését.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.