Vállalkozás 2023. szeptember. 21. 08:10

Évek óta úgy alakulnak a szabályok, hogy pont kapóra jön Rogán Antal feltalálótársai cégének

A pénzügyi intézmények kiberbiztonsági rendszereinek tanúsítását évek óta egyetlen cég tudja csak elvégezni, mivel valahogy mindig csak ők tudják teljesíteni az ehhez előírt néhány évente szigorodó feltételeket.

Nyolcadik éve a Rogán Antal kabinetminiszterhez ezer szállal köthető Hunguard Kft. jogosult gyakorlatilag kizárólagosan arra, hogy megvizsgálja a pénzügyi intézmények kiberbiztonsági rendszerét, és tanúsítsa, hogy azok megfelelnek az előírt biztonsági követelményeknek – derül ki a Telex cikkéből. Már az ezt előíró – hogy külső céggel végeztessék el a vizsgálatot –, a pénzügyi intézmények informatikai rendszerének védelméről szóló 2016-os rendeletben is olyan feltételeket szabtak, aminek egyetlen más cég sem tudott megfelelni, csak a Hunguard Kft.

A lap emlékeztet, hogy a cégre szabott szabályalkotás már annak idején is feltűnt, maga az MNB informatikai felügyeletének akkori vezetője, Gaidosch Tamás is ráirányította a figyelmet. Sajtóvisszhanagot is kapott az ügy, de hamar elült.

Ezután azonban mégis megjelent meg egy másik cég a területen – a Certop Informatikai Kft. 2020-ban –, de hiába: nem tudott dolgozni, mivel egy rendeletmódosítással új feltételeket szabtak, aminek megint csak a Rogán-féle cég felelt csak meg – például volt olyan körkörös feltétel, amit csak úgy tudott volna teljesíteni az erre pályázó cég, ha már eleve megfelelt volna a feltételeknek.

Idén nyáron pedig akkorát szigorítottak a szabályokon az európai uniós jogszabály-harmonizáció leple alatt, hogy a másik szereplőt hamarosan törölni is fogják a listáról, aminek a piacot jól ismerők szerint az lesz az eredménye, hogy továbbra is kizárólag a Hunguard – amelynek tulajdonosai Rogán Antal “feltalálótársai”, Csík Balázs és Lengyel Csaba, akikkel az elhíresült digitális aláírási eljárást dolgozták ki, a szabadalom 2017 óta 1,1 milliárd forintot tejelt Rogánnak – jöhessen szóba a pénzügyi szektor tanúsítása terén.

 

A bevétele több mint felét odaadta Rogán Antalnak a találmányát megvásárló cég

Majdnem ugyanannyi pénzt kapott Rogán Antal a találmányáért tavaly, mint amennyit 2017-2020 között összesen.

A lap részletesen taglalja, milyen feltételeket szabtak eredetileg, többek között hogy a titkosszolgálatok által kiadott biztonsági tanúsítvánnyal kell rendelkezzen, amit a nemzetközi cégek például vállalhatatlannak tartottak. Volt olyan külföldi tulajdonú pénzügyi cégvezető, amelynek egyik vezetője arról beszélt, hogy egy órán keresztül kellett magyarázni a helyzetet a külföldi vezetőknek, és így jellemezte a helyzetet a lapnak:

Ez ugyanolyan, mint a kocsmában a védelmi pénz: hogyha nem fizetsz, akkor fejbe vágnak.

A Hunguard Kft. tavaly 1,1 milliárd forintos árbevételt mellett 232,5 millió forintos adózott eredményt ért el, a tulajdonosok pedig 300 millió forint osztalékot vettek ki belőle.

 

Megtaláltuk, ki áll a Rogán feltalálótársaihoz is köthető Hunguard egykori offshore-tulajdonosa mögött

Nemrégiben a máltai cégek adatbázisába bekerült egy lehetőség, amelynek köszönhetően megtudhatjuk, kik az országban bejegyzett offshore társaságok valódi, végső tulajdonosai. Erre eddig nem volt mód, ezért is számított eddig Málta kiváló offshore-paradicsomnak. A hvg.hu e szolgáltatást igénybe véve megtudta, hogy jelenleg ki áll a rezsiharc farvizén (is) nagyot nyerő Hunguard egykori offshore-tulajdonosa mögött: a gyakorta Rogán Antal jobbkezeként is emlegetett Kertész Balázs.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.