Vállalkozás hvg.hu 2023. július. 31. 11:29

Kilőtt a csőd szélén támolygó Tupperware-részvények árfolyama, miután a Redditen elkezdték felvásárolni őket

Az akció a 2021-es Gamestop-botrányt idézi, bár még távol vagyunk az akkori növekedés ütemétől.

Az elmúlt alig két hétben megtriplázódott a csődközeli Tupperware részvényeinek árfolyama – írja a Business Insider. Az ok meglehetősen prózai és nagyon is ismerős, a Redditen alakult kisbefektetői csoport kezdte felverni a részvények árát, remélve, hogy ha alaposan bevásárolnak a hónap elején még 90 centet érő részvényekből, akkor ugyanolyan, de legalábbis azt megközelítő busás haszonnal adhatnak rajtuk túl, mint amire a Gamestop-botrány idején lehetőség nyílt.

De mi is az a Gamestop-botrány? 2020 végére az amerikai Gamestop videójátékokat áruló bolthálózat került az összeomlás közelébe, aminek a nem túl értékes részvényeit 2021 elejétől a közösségi médiában alakult kisbefektetői csoportok kezdték felverni. A művelet annyira jól sikerült, hogy a 2020 végi 4 dolláros értékről egy Gamestop-részvény 350-400 dollárra is felugrott, aminek következtében akik idejében beszálltak a buliba, mesés vagyonokkal gazdagodhattak, míg a későn kapcsolók nagyokat bukhattak. A történetnek ráadásul volt egy hagyományos, betyárromantikába illő olvasata is, hiszen a Gamestop-részvények felverésével a kisember arathatott győzelmet a bajba jutott céget rutinszerűen shortoló dúsgazdag tőzsdecápákkal szemben.

Ez történik, ha a csóró kisember berág, és lázadó Soros Györgynek áll

Dühös vagy unatkozó kisbefektetők kezdtek lufikat fújni a tőzsdén, ahol a brókerek shortolni próbáltak. Minden összeállt, ami ehhez kell: a közösségi médiumok mémkultúrája, a bárki számára elérhető tőzsdézős app, az amerikai kormány által szórt helikopterpénz. A tőzsdemokrácia megjelenésére senki nem volt felkészülve.

No de vissza a Tupperwaréhoz. A magyar közönség számára ez a jól zárható műanyag edényeket jelenti, viszont emellett a vállalat termékei arról is nevezetesek, hogy ezeket kezdték először a mára MLM (Multi Level Marketing)-struktúrának nevezett modellben értékesíteni.

Mostanra azonban elfogyott a levegő a Tupperware körül, az áprilisi bejelentésüket követően a részvényeik gyors zuhanásnak indultak, a vállalat pedig elbocsátásokba kezdett és több ingatlanját is dobra verte. A rutinos versenyzők a tőzsdén természetesen mindezek láttán a vállalat részvényeinek további értéktelenedésére spekuláltak, ugyanakkor csakúgy, mint a Gamestop esetében, pár shortoló mostanra maga is kénytelenné vált további részvények vásárlására, mivel nem jött be a számítása és az árfolyamerősödés olyan veszteségeket generált számára, hogy nincs más választása, mint előremenekülni.

2021 mesés gazdagságot kínáló rulettbefektetései: a mémrészvény és a kutjaérme

Az amerikai kormány és a törvényhozás csak kapkodja a fejét, miután rossz vége lett egy mikrobefektetők körében mémként terjedt részvényvásárlási láznak. Akadt, aki napok alatt vagyonokra tett szert, más az utolsó fillérjeit is elbukta. És kiderült, hogy a rendszer erre az egészre nincs felkészülve.

Persze ettől nem történik semmiféle csoda, a Tupperware-t sem ez fogja megmenteni a csődtől, maximum páraknak hozhat valamicskét a konyhára a részvényekkel való zsonglőrködés, ám az már most látszik, hogy a Gamestophoz képest igen visszafogott habzású emelkedésről van szó és ahogyan a Gamstop-részvények szárnyalását is meg tudták fojtani a tőzsdealkalmazások (ahogyan tette ezt például az egyébként magát kisember-barátnak kommunikáló amerikai RobinHood), úgy a komolyabb megugrás esetén most is várható lesz valamiféle beavatkozás.

Összedőlt a Tupper-vár, Elizabeth Holmes és a sajtburger - Mérlegen #1

Elindult a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja! Az első adásban Csatári Flóra Dóra és Dzindzisz Sztefan a McDonald's társadalomellenes támadását, a Tupperware-csődöt, Elizabeth Holmes csillagának leáldozását és a WizzAir teljesítményét veszik számba.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.