Életbe lép szombaton a fixáras szerződésekre vonatkozó áramárplafon. A kormány ezzel igyekszik segíteni azokat a feldolgozóipari, szálláshely-szolgáltatással vagy raktározással foglalkozó cégeket, amelyek túl drágán kötöttek tavaly energiaszerződést.
Olcsóbban juthat villamos energiához szombattól ötezer feldolgozóipari, szálláshely-szolgáltatással vagy raktározással foglalkozó cég. A kormány még június közepén döntött úgy, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv keretein belül segítséget nyújt a tavalyi magas energiaárak idején drágán fixáras szerződést kötött vállalkozásoknak, és egy rendelettel megawattonként 200 euróban maximalizálta esetükben az áramárat.
Mint az Energiaügyi Minisztérium emlékeztetett, az áramárplafon automatikusan a szerződések részévé válik, a vállalati ügyfeleknek nincs vele teendőjük.
Azok lesznek rá jogosultak, akiknek a főtevékenysége egyezik a vonatkozó miniszteri rendeletben rögzített TEAOR számokkal, és fixáras szerződéssel rendelkeznek. Az EM jelezte, az érintett energiakereskedőket 100 százalékban kompenzálják, amire – mint az korábban is elhangzott – 40 milliárd forintot fordítanak a költségvetésből.
Iparági szövetségek korábban pozitívan értékelték a lépést, de jelezték, kevésen kerültek be a körbe, és a megsegített ágazatokat is túl szűkre szabta a kormány, ráadásul nem azt a szektort segítik, amelynek nagyobb a hazai beágyazottsága.
Túl kevés és nem biztos, hogy jó helyre megy a vállalkozások energiaárstopja
Pozitív lépés a fix áras energiaszerződések árának maximalizálása, de kevés azok száma, akik bekerültek a körbe - vélik iparági szövetségek. Van, aki úgy látja, nemcsak a cégek számát, de megsegített ágazatokat is túl szűkre szabta a kormány, ráadásul nem azt a szektort segítik, amelynek nagyobb a hazai beágyazottsága.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.