A kormány továbbra sem árulja el, mely pontokon és hogyan változnak a paksi bővítés szerződései.
„A véglegesített dokumentumokat az Európai Bizottság elé terjesztettük jóváhagyásra” – válaszolta Tordai Bence országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére Magyar Levente államtitkár. A módosításról részleteket nem árult el, holott Tordai ezekről is tett fel kérdéseket.
Szijjártó Péter külgazdasági miniszter április elején jelentette be, hogy megszületett a megegyezés Oroszországgal a paksi bővítés kivitelezési és finanszírozási szerződésének módosításáról annak érdekében, hogy lehetővé váljon az atomerőmű-beruházás folytatása és mielőbbi átadása.
A hivatalos indoklás szerint „a paksi beruházásról szóló szerződések most már több mint kilenc éve köttettek. Nyilvánvaló, hogy a háborútól és a szankcióktól függetlenül is az élet, a műszaki és technológiai helyzet változott annyit, hogy ezekhez a szerződéses keretekhez hozzá kell nyúlni annak érdekében, hogy ezt a beruházást végre lehessen hajtani.”
Új Paks II.: Magyarország rosszul jár, Oroszország jól, és nem biztos, hogy lesz erőmű
A kormány a paksi bővítés szerződéseinek módosítására készül - miközben a jelenlegi keretek jók, a feltételek Magyarország számára előnyösek. Oroszországnak immár nincs szüksége uniós referenciára, már nem érdeke számára hátrányos feltételeket vállalni. A Roszatom nélkül jelen formájában nincs paksi bővítés, még az is kérdéses, szerepe mennyire csökkenthető.
Valójában nyilván probléma, hogy ugyan a nukleáris ipart közvetlenül nem érintik szankciók, a háborús-szankciós környezet minimum erősen megnehezíti az orosz állami Roszatom dolgát, valójában kérdés, egyáltalán képes-e kivitelezni egy kulcsra kész erőműépítést az unió területén. Felmerült, hogy a fővállalkozói szerepet átvenné egy projektcég a Roszatomtól, amely legalább formailag alvállalkozói szerepbe lépne vissza. Május elején Szijjártó Péter ezt már cáfolta, állítása szerint a módosítások a beruházás struktúráját is érintetlenül hagyják.
A kormány az eredeti szerződéseket először titkosította, majd hosszas pereskedés után bizonyos részek kitakarásával nyilvánosságra hozta. Jávor Benedek volt európai parlamenti képviselő, a Fővárosi Önkormányzat brüsszeli irodájának vezetője a Facebookon bejelentette, hogy kikérte a módosításokat mind az Európai Bizottságtól, mind a Paks II. Zrt.-től, és kilátásba helyezte, hogy akár perre is megy értük.