A tequila egyelőre messze van attól, hogy lenyomja a whiskey-t, vagy a rumot, de egyre kedveltebb a fogyasztók körében. Emiatt pedig agavehiány alakult ki, aminek a rendeződése akár két évig is tarthat.
Európa annyira rákapott a tequilára, hogy a szeszes italok piacán mára hiánycikké vált a mexikói agavéból készített likőr – írja a Reuters. Az amerikai hírügynökség beszámolója szerint 2022-ben jelentősen megugrott a tequila utáni igény: Mexikó Spanyolországba 90, Franciaországba 73, Nagy-Britanniába 68, Németországba pedig 60 százalékkal több italt szállított, mint 2021-ben.
A megnövekedett európai kereslet viszont elmélyítette a korábbi években is tapasztalt agavehiányt. Az agave a mexikói Jalisco régióban őshonos, ez a tequila legfőbb alapanyaga. Az utóbbi húsz évben egy kiló agave átlagára a Bernstein kutatócég elemzése szerint hét mexikói peso volt (nagyjából 137 forint), viszont 2022 végére annyira megugrott a kereslet a növény iránt, hogy kilónként már 31 pesóért is árusították (nagyjából 605 forint). Az elemzők szerint ez az ár 2023 végére mérséklődni fog 28 peso (547 forint) környékére, viszont még ez is jóval magasabb ár, mint a korábbi években megszokott.
Ennek megfelelően viszont a tequila ára is megugrott – ahogy az infláció miatt a legtöbb szeszes ital ára is, viszont a tequila esetében a Reuters beszámolója szerint akad olyan bár, ami rendszeresen kifogy az italból.
A NielsenIQ adatai szerint Európában az emberek 2022 decemberében közel 16 százalékkal többet fizettek alkoholra, mint egy évvel korábban, a whiskey ára hat százalékkal, a vodkáé pedig öt százalékkal emelkedett egy év alatt, egyedül a gin ára nem változott.
Két éven belül azonban rendeződhet a helyzet, a szakértők szerint ugyanis nagyjából ennyi idő kell ahhoz, hogy annyi agavét tudjanak termelni, amennyivel már el tudják látni a piacot.
(Címlapképünkön egy agavét rakodó munkás látható.)