Gazdasági válság van, de most sem reménytelen dolog céget alapítani, mert továbbra is vannak olyan támogatási programok, amelyek pont az induláshoz vagy a kezdeti, nehezebb szakaszhoz nyújtanak segítséget a friss társaságoknak.
Vállalkozást beindítani sohasem egyszerű, pláne nem az gazdasági válság idején. A dolgot nagyban megkönnyíthetik a kifejezetten az elindulás előtt álló vagy még mindig csak újonc társaságok számára elérhető fejlesztési programok, pályázatok.
Fejlesztési pályázatokra a jövőben is lesz pénz, pláne, hogy most már elhárultak az akadályok az uniós források folyósítása elől is. Az operatív programok esetében a magyar társfinanszírozással együtt 14 ezer milliárd forint lesz elérhető 2027 végéig: ebből több mint 4000 milliárd forintot már jóváhagyott az Európai Bizottság az agrár- és vidékfejlesztési programokra, így az árfolyamtól függően 9–10 ezer milliárd forint jut a többi operatív programra – a zárolt pénzek jellemzően nem kkv-k számára elérhetők, míg a gazdaságfejlesztési operatív programok teljes egészében Magyarország rendelkezésére állnak.
A fejlesztési pályázatokat zömmel már egy ideje működő társaságok vehetik igénybe, de vannak konkrétan vállalkozások elindulását segítő programok is. Akadnak kifejezetten a fiatal vállalkozókra szabott megoldások is, amelyeken beugró követelmény, hogy valóban fiatal legyen a pályázó, például megszabhatják, hogy a támogatást csak 18 és 35 év közöttiek igényelhetik. A támogatási összegek jellemzően alacsonyabbak, legfeljebb néhány millió forintot tesznek ki.
Külön csoportját adják ezeknek a pályázatoknak a már meglévő, de még korai fázisban lévő vállalkozásokat segítő programok, akár több száz millió forint támogatási összegig. Ezek konkrét tanácsadással párosulhatnak, a támogató az odaadott összeg mellett segíthet a támogatottnak az üzleti modell kialakításában, az üzleti terv összeállításában, a szervezetfejlesztésben és a toborzásban is. Egyes programok tanácsadással segítik a kezdő vállalkozás piaci értékesítésének növelését, illetve segítenek terjeszkedni a külföldi piacokon. Ezek már nem egyszerű, vissza nem térítendő támogatások, a jelentős segítségért cserébe a támogató kisebbségi tulajdonrészt kér a támogatott cégben. Ugyanez a felállás különböző inkubációs startup befektetési programoknál is.
Az indulásukat, felpörgésüket segítő pénzhez juthatnak még a társaságok vállalkozói hitelek, akcelerátor programok, inkubátor programok igénybevételével, illetve támogatott hiteleket is lehet igényelni különféle célokra, például telephelyül szolgáló ingatlan vásárlására vagy gépbeszerzésre.
Égető problémák mellett új pályázatokat is hoz a klímaváltozás – melyek pénzeit természetesen olyan vállalkozások igényelhetik, melyek a támogatással a klímaváltozás okozta égető problémákra keresik a megoldásokat. Ez a kategória a tech startupoknak nyitott, még felfutásuk korai fázisában. Az elnyerhető pénzekkel olyan innovatív megoldásokon lehet dolgozni, melyek pontosabbá teszik az éghajlati elemzéseket, előrejelzéseket, és a megváltozott időjárás okozta károk mérséklését, illetve a károsanyag-kibocsátás csökkentését célozzák.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.