Nem egyszerű a légitársaságok között szabályosan adatot cserélni a súlyos szabályszegést elkövető utasokról, most a KLM és a Transavia tesz egy próbát.
Közös listát fog vezetni a KLM és a Transavia azokról az utasokról, akik a két cég bármelyik járatán súlyos szabályszegést követnek el. A közös sajtóközleményben azzal büszkélkednek: ez a világon az első olyan együttműködés, amikor két légitársaság megosztja egymással az ilyen adatait és együtt szankcionálnak.
Aki a két légitársaság bármelyik gépén szabályszegést követ el, azt mindkét vállalat öt évre kitiltja a saját járatairól.
A KLM és a Transavia emellett arra kéri a politikusokat és szabályalkotókat, hogy ezeket az adatokat nemzetközi szinten is tegyék megoszthatóvá.
Mint írták, az intézkedés előzménye, hogy egyre többször kapnak a légitársaságok bejelentést szabályszegő, az utasokra, a személyzetre, így a légiközlekedés biztonságára veszélyt jelentő utasokról. A folyamat a járvány alatt kezdett el súlyosbodni, és bár a járvány után a rendbontó utasok aránya csökkent, a légitársaságok most újból a helyzet romlását tapasztalják. A KLM jelenleg havonta öt olyan esetről szerez tudomást, amelynek a járatokról való kitiltás az eredménye, a Transavia esetében havi egy ilyen esetet regisztrálnak.
A KLM és a Transavia ugyan egy légitársasági csoporthoz tartoznak, azt írták: az adatcserére vonatkozó szabályok rendkívül komplexek, sőt néha egymásnak is ellent mondanak. Több országban jelenleg sincs erre vonatkozó szabályozás, ahol van, ott nagyon bonyolult.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.