Vállalkozás hvg.hu 2022. szeptember. 29. 13:07

Offshore cég és Habony köre is felbukkan az oroszlányi erőmű eladása körül

Az Átlátszó megpróbálta megtudni, mennyiért adta el a Vértesi Erőmű Zrt. az erőművet, de nem adják ki az adatokat.

Szeptember közepén jelentették be, hogy megvásárolta a magyarországi Veolia csoport az MVM alá tartozó Vértesi Erőmű Zrt.-től az oroszlányi erőművet. A létesítmény 2014-ben került az MVM tulajdonába, majd egy évvel később kezdték árulni a feleslegessé vált ingatlanokat.

A tervek szerint felújítást követően 2024-től két, egyenként 50 megawatt teljesítményű blokkban termelnének áramot biomassza és kisebb részben előkészített szelektált hulladék (SRF) elégetésével.

Eladott az állam egy erőművet

Megvásárolta a magyarországi Veolia csoport az MVM Zrt.-től az oroszlányi erőművet, amelyet 2024 elején újraindít.

A Veolia közleménye szerint a CHP-Invest Kft. és az Újpalotai Energia Kft. az oroszlányi létesítmény új tulajdonosa.

Az Átlátszó cikke szerint a CHP-Invest és az Újpalotai Energia Kft. a CHP Energia Zrt. tulajdonában van, az pedig két cégé. Az egyik a francia hátterű Veolia, a másik pedig a VPP Project Kft., ami (a VPP Invest Kft.-n keresztül) a máltai Apium Media Holding Ltd.-ben végződik, ami a cikk szerint egy offshore cég.

A máltai cég tulajdonosa pedig Zelles Sándor, aki a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot irányította a Gyurcsány-kormány idején, a Válaszonline szerint azonban mára összefogott Habony Árpáddal és az őt (legalábbis egykor) hitelező Tombor Andrással.

Az Átlátszó szerint az is erre utal, hogy az Apium Media Ltd. igazgatója és kézbesítési megbízottja Beni Gagel, aki Habony Árpád grúz-izraeli származású barátjának, Michael Gagelnek a testvére.

A lap közadatigénylésben kérte ki a Vértesi Erőmű Zrt-től, hogy mennyiért adták el az oroszlányi erőművet, illetve az adásvételi szerződést is kérték, azonban ezt megtagadták a vevők érdekeire hivatkozva. Az Átlátszó pert indít az adatokért.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.