Jelentős kihívásokkal néz szembe az, aki most indítana vállalkozást. A forrásbevonás mellett induláskor nagyon fontos, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezzen az alapító. A hvg.hu egy induló vállalkozás számára a legfontosabb információkat gyűjtötte össze.
A megváltozott gazdasági körülmények, a változó piaci folyamatok és az átalakuló vásárlói és fogyasztói szokások miatt folyamatos bizonytalansággal, korábban sosem tapasztalt körülményekkel kell szembenézniük a most induló vállalkozásoknak.
„A jelenlegi helyzetben talán a kiszámíthatatlanság, a rendhagyóan alakuló piaci folyamatok jelentik a legnagyobb kihívást a gazdaság szereplőinek, különösen igaz ez egy most induló vállalkozás esetében, hiszen a tapasztalt vezetők könnyebben nyúlnak vissza a bevált gyakorlatokhoz, míg az indulóknak nincs ilyen lehetőségük” – mondta el a hvg.hu-nak Lakatosné Lukács Zsuzsanna, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója.
A most induló vállalkozásoknál a vállalkozói önismeret és a nagyfokú rugalmasság kulcskérdés a működésük első időszakában, ezért a szakértő szerint számukra érdemes minél több lábon állva, több üzleti tervvel, valamint pénzügyi-, vagyoni biztosítékokkal nekivágniuk a vállalkozásindításnak. Emellett a vállalkozás elindítása előtt érdemes szakember (könyvelő, adótanácsadó, okleveles adószakértő) segítségét is kérni, mert egy nem megfelelő döntés felesleges anyagi kiadásokhoz vezethet.
A vállalkozás indításának költségét jelentősen befolyásolja a vállalkozási és adózási forma megválasztása, azonban konkrét költségeket tekintve az alábbiakkal lehet számolni 2022 szeptemberében, a korábbi, akár a tavaszi időszakhoz képest:
- A vállalkozás alapításának költségeiben, vagyis a kapcsolódó ügyvédi, közjegyzői, vagy bírósági eljárási költségekben nem történt változás az utóbbi években, ezeket tekintve 2022 szeptemberében is nagyságrendileg ugyanolyan költséggel jár vállalkozást alapítani, mint korábban.
- Az adózási formából eredő költségek nőttek, de az átalányadózás például jó választás lehet az újonnan, esetleg munka mellett indított vállalkozói tevékenység esetében, hiszen 2 millió forint árbevételig adó- és járulékmentes a jövedelem.
- A vállalkozásindításhoz kapcsolódóan ugyanakkor az alkalmazottak bérében, a megbízott könyvelő, illetve könyvvizsgáló díjazásában, a beszerezni szükséges tárgyi eszközök árában számolni kell a megnövekedett infláció hatásával, így ezeken a területeken magasabb költségek várhatóak. Mint mindenkit, az induló vállalkozásokat is érintik a megnövekedett energiaköltségek.
Az induló vállalkozások számára a támogatások igénybevétele nagy segítséget jelenthet. Lakatosné Lukács Zsuzsanna szerint „egy kezdő vállalkozás esetében nem csak az anyagi támogatás számít, hiszen induláskor nagyon fontos, hogy megfelelő vállalkozói tudással, pénzügyi, marketing, menedzsment képességekkel legyen felruházva az alapító tulajdonos, vezető, hiszen enélkül a kellő forrás sem tud megfelelően hasznosulni”.
A vállalkozói ismeretek és a bevált vállalkozói gyakorlat, például válságkezelési technika elsajátítása kiemelten fontos a szakember szerint. Ehhez nyújthat segítséget például a SEED Alapítvány, és az Országos Vállalkozói Mentorprogram, vagy a Modern Vállalkozások Programja, ami a digitalizációban nyújt segítséget, de érdemes a helyi vállalkozásfejlesztési alapítványokat is felkeresni.
„A segítség egy másik típusa, amikor a tudás mellé forrást is nyújtanak. Ezek elérhetőek például a különböző akcelerátor programokban, ahol az üzleti modell, üzletfejlesztési tervek kidolgozása mellett az induláshoz szükséges tőke is rendelkezésre áll.” Míg a vállalkozói tudást biztosító programok minden induló vállalkozás számára elérhetőek, addig az akcelerátor programokban azok a start-up vállalkozások lehetnek a kedvezményezettek, akik tevékenységében gyors és kiszámítható növekedés várható. Egy következő szintje a forrásbevonásnak a kockázati tőkeprogramok keretében lehetséges, ezek azonban szintén innovatív vállalkozások támogatását tűzik ki célul induló vállalkozások terén, például a Hiventures programjaiban.
Emellett szóba jöhetnek a pályázatok is, azonban Lakatosné Lukács Zsuzsanna szerint az induló vállalkozások támogatása mindig kritikus és nehézkes, hiszen nincsen olyan bizonyított múltja a szervezetnek, amiből jól megítélhető lenne a beruházás létjogosultsága, megtérülése. „A kezdő vállalkozások számára általában alacsonyabb összegű, vállalkozói tudás megszerzéséhez kötött támogatások elérhetők, mint például a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása, a magyar falu vállalkozás-újraindítási program, vagy a fiatal gazdáknak szóló lehetőségek.”
Általánosságban azt is érdemes tudni, hogy a pályázatok elsősorban társas vállalkozás számára, vagy létrejöttére érhetőek el, így az induló vállalkozóknál egyébként bevált és teljes mértékben logikusan választott egyéni vállalkozói forma sok esetben kizáró ok a jogosultsági feltételeknél.
„Fontos kiemelni, hogy amennyiben pályázati forrást keres a vállalkozó a fejlesztési céljaihoz, pontosan fogalmazza meg, legalább magának, hogy mire, milyen fejlesztésre, beruházásra szeretne forrást bevonni, ehhez keressen megfelelő pályázatot és vizsgálja meg, a forrásért cserébe mire kell kötelezettséget tud vállalni.” Lakatosné Lukács Zsuzsanna szerint sok esetben elvárás az árbevétel növelése, vagy a bérköltségek fenntartása, növelése, miközben ezek indokolatlanul nagy terhet jelenthetnek az adott támogatási összegért cserébe.
Ha hitelt venne fel az induló vállalkozás, érdemes az egyes kereskedelmi bankok palettáját is tanulmányozni, egyes programok kínálhatnak induló vállalkozásoknak is hiteleket. Azonban alapvetően a kezdő vállalkozások továbbra sem célcsoportja a kereskedelmi banki hitelezésnek, így leginkább az MFB által nyújtott támogatott konstrukciókat vehetik igénybe. Egy részük általános hitelcélokat tűz ki, míg mások egyes célokat szolgálják, mint például az agrárium, az élelmiszeripar fejlesztése.
Ilyen a KAVOSZ Zrt. programja, a Széchenyi Mikrohitel MAX is, amely keretében kezdő vállalkozóknak is elérhetők hitelek, ahol akár 10 év futamidő mellett, maximum 50 millió forintos hitelösszegig, de csak dologi biztosíték nyújtása esetén.
A lízing pedig olyan konstrukció, amelyet kezdőként is jobban igénybe lehet venni a kereskedelmi bankok és lízingcégek esetén is: itt szintén van fedezet (dologi biztosíték), főleg, ha magasabb önerő mellett tudnak finanszírozni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.