Vállalkozás hvg.hu 2022. szeptember. 13. 05:51

Nem zárnak be a budapesti fürdők, de drágább lesz látogatni őket

Egy fürdőt sem zár be a Fővárosi Önkormányzat Budapesten a megugró közüzemi számlák ellenére, egyikben-másikban azonban rövidülhet a nyitvatartás, illetve egyes szolgáltatásokat korlátozhatnak, és emelik a belépők árát.

Brutálisan megnőttek a Népszava beszámolója szerint a fővárosi fürdőket és strandokat üzemeltető cég, a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt. rezsiszámlái is: míg tavaly 38 forintos áron tudták beszerezni kilowattonként az áramot, idén már 83 forintot kell fizetniük. Jövőre pedig még ennél is többet, mert decemberben lejár az energiaszállítási szerződésük, a bekért ajánlatok pedig az idei ár három és félszereséről szólnak.

A földgáz esetében még rosszabb a helyzet: tavaly 74, idén 205,6 forintot fizetnek köbméteréért, október 1-jétől viszont már 1300-at. Ez a 2021-es árhoz viszonyítva 18-szoros drágulás. Mindezek miatt a cég energiaszámlái az idei 1,4 milliárd forintról 4 milliárdra nőhetnek jövőre.

A lappal a cég vezérigazgatója, Szűts Ildikó azt közölte, hogy bezárásra nem készülnek, de bizonyos fürdőkben rövidülhet a nyitvatartás, illetve egyes szolgáltatásokat korlátozhatnak, például kevesebb szaunát fűtenek fel.

Létszámleépítést nem terveznek – nyáron a szezonális alkalmazottakkal együtt 1200 munkavállaló dolgozott a fürdőkben –, télen ezren maradnak.

A jegyáremelést ugyanakkor elkerülhetetlennek nevezte a vezérigazgató. Az egyszeri, év közbeni emelés után a BGYH szeptember 10-től újabb 15 százalékkal többet kér a Széchenyi, a Rudas és a Gellért fürdő hétvégi belépőiért. Ezekben a vendégek 80 százalékát külföldiek teszik ki.

A cég első féléve idén nagyon sikeres volt, így annak ellenére is nyereséges lehet az év végére, hogy megugrottak az energiaköltségek, elszállt az infláció és a háború miatt elmaradtak a forgalom 15 százalékát kitevő orosz és ukrán vendégek.

„Gyertyafényben lehet olvasni, de egy színházi előadást nem szerencsés világítás nélkül megtartani"

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.