Egyelőre nem lehet tudni, mennyibe kerül a magyar adófizetőknek a 60 milliárdos beruházásból készülő harcjárműgyár. Az viszont már biztosra vehető, hogy a kormányzati kommunikációval ellentétben, a ZalaZone melletti Lynx összeszerelő üzemnek nem sok esélye van arra, hogy az itt készülő harcjárművek exportra kerüljenek.
Majdnem pontosan két évvel ezelőtt jelentette be a magyar kormány, hogy az új NATO-kompatibilis nehézdandár felállításához, a Magyar Honvédség 218 darab Lynx KF 41 (Hiúz) lövészpáncélost vásárol. A beszerzési program több részből áll, amelynek egyik eleme a zalaegerszegi ZalaZone mellett felépülő új összeszerelő üzem és a harcjárművek tesztelésére alkalmas tesztpálya létesítése. Benkő Tibor (akkori honvédelmi miniszter) azt nyilatkozta, hogy a beruházáshoz egy német–magyar vegyesvállalatot alapítanak (Rheinmetall Hungary Zrt.), aminek összértéke 60 milliárd forint. Hogy ebből az összegből mennyit állt a magyar állam, azt nem sikerült kiderítenünk. Benkő 2020-ban azt is mondta, hogy ezzel a beruházással Magyarország újra felkerülhet a hadiipar térképére, hiszen hazánkban fognak készülni nem csak a magyar, de más országok által megrendelt Hiúzok is, ezzel felpörgetve a jelenleg nem létező hazai hadiipari exportot.
Tank üzemmel eladó
Idén márciusban például a szlovák kormány jelentette be, hogy gyorsan beszereznének 152 darab lövészpáncélost, amelyekre szintén egy NATO-dandár felállításához lenne szükség. A magyar kormány a szlovák bejelentést követően, szinte azonnal felajánlotta a magyar gyártású Hiúzokat a szomszédunknak. Mindeközben a Rheinmetall AG. egy sajtóközleményt tett közzé, amely szerint, ha a szlovák hadsereg a Lynxet választja új lövészpáncélosának, akkor vállalják, hogy Kassa mellett felépítenek egy új összeszerelő- és javítóüzemet, amelyhez egy harcjárművekre optimalizált tesztpályát is létesítenek. A szlovák kormány ezután teljes mértékben átadta a kiválasztási folyamatot a hadseregeknek, akik az öt jelentkező közül végül a svéd CV-90-es harcjárművet értékelték a legjobbnak. Így teljes mértékben szakmai és nem politikai döntés született. A szlovák hadsereg amúgy a 152 darab CV-90-es mellé kap a svédektől egy 25 000 négyzetméteres javítóbázist és tesztpályát is, ami pont akkora, mint a zalaegerszegi Lynx üzem.
Látványterv a szlovák Lynx üzemről, ami egyelőre csak terv maradt:
Nemrég a görög védelmi miniszter is bejelentette, hogy hamarosan kiírnak egy nemzetközi pályázatot új lövészpáncélosokra, mivel a BMP-1-eseik és az M113-asaik is a végletekig elöregedtek. A Rheinmetall gyorsan meglovagolta a bejelentést, és két prototípus Lynxet is Görögországba küldött tesztelésre. Mondani sem kell, amennyiben a düsseldorfiaknak kedvező döntés születik, akkor a görögök a Lynxeik mellé kapnak mindjárt kettő összeszerelő üzemet, licencet, tesztpályát és dedikált lőteret is.
Mindez arra utal, hogy aki Hiúzt vásárol, ahhoz a Rheinmetall hozzávág egy összeszerelő üzemet is ingyen. Így a magyar hadügyi prominensek elképzeléseivel ellentétben lehetetlennek tűnik az, hogy exportáljuk a hazánkban gyártott Lynxeket, hiszen a Rheinmetall ezekben az országokban is létesít üzemet. Mindezt tetézi, hogy a jelenleg teljesen kihasználatlan ZalaZone harcjármű tesztpályájára (amelynek az új funkcióját épp a kihasználatlanság miatt találták ki), is csak addig lehet szükség, amíg a magyar KF 41-esek el nem készülnek.
Modern, de ez sem elég
A 2018-ban bemutatott KF 41 Lynx lövészpáncélos az egyik legmodernebb harcjármű a világon. Főfegyverzete egy 30 milliméteres gépágyú, amelyhez két páncéltörő rakéta (Spike Strike) is tartozik. Személyzete három főből áll és tíz felfegyverzet katonát tud szállítani, maximum 70 kilométeres óránkénti sebességgel. Nagyon korszerű rendszereket használ a Lynx, ilyen például a Strike Shield, amely az ATGM-ek (páncéltörő rakéták, Szent Javelin és társai) ellen védi a Hiúzt, igaz ez a védelem csak bizonyos körülmények között hatásos, mint például a jó látási viszonyok és a védelemhez kedvező szögtartomány.
A négy éve bemutatott KF 41-es hiába korszerű, eddig egyetlen egy megrendelője van a típusnak: a Magyar Honvédség. A megrendelések elmaradásának a harcjárműszakértők szerint két oka van: az egyik, hogy borzasztó bonyolult rendszereket használ a Lynx, a másik pedig épp ebből adódik, miszerint méregdrága egy ilyen jármű.
Azt nem tudjuk, hogy a magyar kormány mennyiért vásárolta a Hiúzok darabját, de a szakemberek szerint egy darab KF-41-est körülbelül 1,5 és 2 milliárd forint közötti áron adhatnak a düsseldorfiak. Ez azt jelenti, hogy mai árfolyamon a 218 darab Lynx 800 milliárd forintba kerül az adófizetőknek. Az első magyar Hiúz egyébként 2023 második felében érkezhet hazánkba, majd ezt újabb 45 követi. Ez az első 46 még Németországban készül, a maradék 172 darabot szerelik össze majd Zalaegerszegen.
Nyitóképünkön Lynx gyalogsági harcjármű a Magyar Honvédség statikus bemutatóján a Veszprém megyei Hajmáskér mellett található Központi Gyakorló- és Lőtéren 2021. szeptember 29-én. Fotó: MTI / Vasvári Tamás
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.