Több száz millió dollárt fizethet három nagy amerikai gyógyszerforgalmazó, akkora károkat okoztak a fájdalomcsillapítók.
A következő másfél évtized alatt összesen 650 millió dollárt – nagyjából 260 milliárd forintot – kell fizetnie a három legnagyobb amerikai gyógyszerforgalmazónak egy bírósági döntés szerint. Ez önmagában nem tűnik annyira nagy összegnek ahhoz képest, hogy az opioidkrízis mekkora károkat okoz, csakhogy ez csupán két ohiói megyével szembeni kártérítés, az igazán fontos az, hogy a bíróság is kimondta, a Walgreens Boots Alliance, a CVS és a Walmart is felelősek az amerikai opioidválságért.
A két megye hatóságai úgy számolnak: annyi embert tettek a fájdalomcsillapítóktól függővé, hogy az az elmúlt években 3,3 milliárd dollárral terhelte meg a helyi költségvetést. 2012 és 2016 között a két megyében fejenként átlagosan nagyjából 400 fájdalomcsillapítót adtak el.
Egy 2018-as tanulmány szerint az USA-ban minden ötödik fiatal felnőtt halála az opioidok fogyasztásával függött össze. Vannak olyan amerikai városok, ahol a tűzoltókat több túladagoláshoz hívják ki, mint tűzesethez. A fájdalomcsillapítók gyártóit, elsősorban az OxyContint gyártó Purdue Pharmát régóta vádolják azzal, hogy ők okozták az opioidválságot, például azzal, hogy azt terjesztették, a készítményeiknek nincs mellékhatásuk. Most azonban úgy tűnik, hogy a gyógyszerek forgalmazói is bajba kerülhetnek.
Így drogozta be egy gyógyszergyár Amerikát
A Sackler család a fájdalomra épített gyógyszerbirodalmat, és több évtizeden keresztül elhitette az amerikaiakkal, hogy az opioid fájdalomcsillapítók szedésével semmit sem kockáztatnak. A család birtokában lévő Purdue Pharma ellen most egymás után indulnak a perek az opioidválságban játszott szerepe miatt. Hogy tette függővé Amerikát egy elképesztően hatékony marketingkampánnyal egy gyógyszergyár?
A három megbírságolt cég fellebbezést tervez. Azzal védekeznek: ők nem gyártottak, nem is hirdettek szabálytalan termékeket.