Az 5 százalék fölötti infláció miatt béremelést kértek a norvég gázipari dolgozók, és a termelés nagy részének leállítását helyezték kilátásba, a kormány azonban kötelezte őket és a cégeket, hogy egy független testület elé vigyék a vitájukat ahelyett, hogy rögtön abbahagynák a munkát és ezzel Európa gázellátását sodornák veszélybe.
Közbelépett a norvég kormány, így egyelőre nem folytatódik a gázipari dolgozók sztrájkja. A gáz- és olajtermelő cégek és a dolgozókat képviselő szakszervezet nem tudtak megállapodni a bérekben, ezért hétfő este több helyen leállt a munka, a hét folyamán pedig további leállásokkal fenyegettek. Szélsőséges esetben akár 56 százalékkal is csökkenhetett volna az ország gázexportja.
A norvég kormánynak azonban ilyenkor joga van beavatkozni, ők pedig éltek is a lehetőséggel. Az ottani törvény szerint a kormány azt rendelheti el, hogy a munkaadói szövetség és a szakszervezet vitája a bérekről egy független testület előtt folytatódjon.
A dolgozók az egyre nagyobb infláció miatt kérnek több bért – májusban már 5,7 százalékos volt az árak emelkedése, ez ott kimondottan magasnak, 33 éves rekordnak számít. A kormány azt közölte, hogy energiaválság idején, amikor a norvég gázon és olajon is múlik, hogy Európa mennyire tud függetlenedni az orosz energiától, nem lett volna jogos egy bérvita miatt leállítani a termelés ekkora részét.