Ferihegy sem tudja kivonni magát az európai reptereken a munkaerőhiány miatt kialakult helyzet alól - erről is beszélt a hvg.hu-nak Valentínyi Katalin. A Budapest Airport kommunikációs vezetőjét egy olyan eseményen kérdeztük, ahol a reptér környékén élők zajvédelmi programjának folytatásáról esett szó.
Három évre elosztva mintegy 1,2 milliárd forintot szán a több mint tíz éve futó lakossági zajvédelmi programjára a Budapest Airport - hangzott el a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren tartott sajtótájékoztatón. A reptér üzemeltetője az elmúlt években a környező kerületekben és településeken 1500 ingatlan tulajdonosának tettek erre ajánlatot, csaknem harmaduk élt is a lehetőséggel. A következő időszakban négyezer ingatlantulajdonost keresnek meg a korábbiakhoz hasonlóan a 17., 18. kerületben, Vecsésen, Üllőn, illetve mostantól 10. kerületi ingatlanokra is kiterjesztik a programot. Ennek keretében pótlólagos ablakszigetelést, tíz évnél idősebb ablakok esetében cserét, redőnytok szigetelését, illetve szellőztető berendezés felszerelését biztosítják ingyen a hálószobákban.
A programra 2022. szeptemberétől lehet jelentkezni több fázisban. Az első fázisban azokon a területeken lesznek elérhetőek a kibővített zajvédelmi lehetőségek, ahol már korábban is meghirdetésre került a program, biztosítva ezzel, hogy a kibővített szolgáltatások lehetőségével az itt található ingatlanok tulajdonosai is élhessenek. Ezt követően több lépésben halad tovább a program, az érintett településeken és kerületekben egyszerre bővítve lépésről lépésre az érintett területeket. További újdonság, hogy most először részt vehet a programban néhány kőbányai ingatlantulajdonos is, a 10. kerület korábban nem szerepelt az érintett területek között. Az összesen 4000 érintett lakóingatlan tulajdonosait a Budapest Airport postai úton, levélben is tájékoztatja majd a program egyes fázisairól, a program részleteiről és a jelentkezés menetéről. A programban minden ingatlantulajdonos részt vehet, akinek a kijelölt területen ingatlanja van, és a feltételeknek megfelel.
A repülőtér-üzemeltető a légitársaságok által az éjfél és hajnali öt óra között Budapest felett végrehajtott fel- és leszállások után fizetendő mélyalvási díjból befolyt összeget is a zajvédelmi programra fordítja - hangzott el az eseményen. Ilyen összeg pedig a mostani időszakban több folyhat be, hiszen a budapesti repteret is érinti a Nyugat-Európa légi közlekedését érintő, számtalan járat késését eredményező káosz, amelynek oka elsősorban a kiszolgáló személyzet körében tapasztalható munkaerőhiány.
A helyzet kezeléséről is kérdezte a hvg.hu Valentínyi Katalint, a Budapest Airport kommunikációs igazgatóját: