Domány András
Szerzőnk Domány András

Meghatározta a kormány, mely kisvállalkozók fizethetnek továbbra is kedvezményes rezsit. Aki többet fogyaszt, mint a meghatározott mennyiség, annak piaci áron számláznak majd.

Péntek este megjelent az a rendelet, amely meghatározza, mely kisvállalkozásoknak nem kell a továbbiakban sem piaci árat fizetni a rezsiért, vagyis, kik lesznek azok, akik benne maradhatnak abban a körben, akikre érvényes az államilag dotált "rezsicsökkentett" ár.

A kedvezmény a péntek esti kormányrendelet szerint

azokra a mikrovállalkozásokra érvényes ez év végéig, amelyek foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Ezek az elektromos áram esetében az egyetemes szolgáltatásra vagyis az olcsóbb tarifára akkor jogosultak, ha most is ilyen díjat fizetnek, és összes felhasználási helyükön együttesen 3*63 ampernél nem nagyobb a csatlakozási teljesítményük,

de csak 4606 kWh/év fogyasztásig.

Az eddigi szabályozáshoz képest ez a fogyasztási maximum jelenti a szigorítást. Efölött versenypiaci áron kell vásárolniuk, de ezt a rendelet úgy értelmezi, hogy „a versenypiaci árat az egyetemes szolgáltató határozza meg”, vagyis az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Hasonlóképpen változik a gázárszabályozás:

a 20 m3/óra kapacitást meg nem haladó vásárolt kapacitással rendelkező mikrovállalkozás jogosult az olcsóbb gázra, de csak 1489 m3/év/összes felhasználási hely mértékig.

Itt a jogszabály külön rendezi, hogy „az önkormányzati és állami bérlakásban, valamint szállóférőhelyen élők felhasználási helyei ellátása biztosításának mértékéig a helyi önkormányzat és az állami bérlakás, valamint a szállóférőhely üzemeltetője lakossági fogyasztónak minősül”.

A Technológiai és Ipari Minisztérium közleménye szerint mindennek révén közel 100 ezer mikrovállalkozás rezsiköltségei nem nőnek, ezzel működőképességüket meg tudják őrizni.

Június elején döntött a kormány 2000 milliárd forint költségvetési megtakarításrtól, és akkor Palkovics László technológiai és ipari miniszter megbízást kapott: „a pénzügyminiszter bevonásával tegyen javaslatot a visszaélések elkerülése érdekében a rezsicsökkentési szabályok módosítására”. Azt ugyan azóta sem mondták el, hogy milyen visszaélések történtek akár a kisvállalkozók, akár az egyetemes szolgáltatásból most szintén kizárt önkormányzatok esetében, de a rendelet kimondja: augusztus 1-től a lakosságon és az ismertetett kisvállalkozásokon kívül semmilyen más intézmény – költségvetési szerv, önkormányzat, alapítvány, illetve annak közfeladatot ellátó szerve – nem jogosult az olcsóbb áram- és gázdíjra.

A péntek esti Magyar Közlönyben megjelent az ár- és kamatstop, illetve a hitelmoratórium csütörtökön bejelentett meghosszabbítása is.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.