Nincs, aki leszedje a termést, a britek pedig nem hajlandóak a földeken gürcölni.
Végzetes méreteket ölt a munkaerőhiány a brit mezőgazdaságban, amióta a Brexit miatt eltűntek a kelet-európai idénymunkások. Az Euronews cikkében megszólaló gazdák szerint már az idei salátatermés 30 százaléka kárba veszett, mert nincs, aki leszedje. (A talajelőkészítés és a vetés gépesített, a betakarítás egyelőre nem oldható meg gépekkel.)
A brit állampolgárok semmiképp sem hajlandóak a földeken dolgozni - mondja egy gazda, aki elárulja, hogy a munkaközvetítő négy év alatt egyetlen embert sem tudott küldeni. A kormány ennek ellenrée azt állíja, dolgozik azon, hogy a hazai munkavállalók számára "vonzóvá tegye" a területet.
Az Euronews tudósítója járt egy farmon, ahol tavaly 600 tonna brokkolit kellett kidobni, mert munkaerő már akkor sem volt elég. A kormány ugyanakkor nem hajlandó több idénymunkást beengedni. Emellett a szabályos alkalmazás apírmunkája és engedélyeztetése annyira hosszadalmas, hogy mire elkészülne, a termés már odaveszett.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.